Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Kolejne sosnowieckie szkoły i przedszkola przejdą termomodernizację

#StopSmog
Zakończyła się warta 3,2 mln zł termomodernizacja budynku LO im. Emilii Plater, a już dziś Sosnowiec może pochwalić się pozyskaniem funduszy na kolejne prace, które wpłyną na walkę z niską emisją. Dwie szkoły i trzy przedszkola przejdą gruntowną modernizację.

Chodzi o budynki Szkoły Podstawowej nr 21 w Jęzorze oraz 35  w Porąbce, a także Przedszkole Miejskie nr 3 oraz 18 na Pogoni i PM 31 w Ostrowach Górniczych.

W trzech obiektach termomodernizacja będzie kompletna, z kolei w SP 35 i PM 31 został uwzględniony zabytkowy walor budynków. Co najważniejsze we wszystkich budynkach zmieni się sposób ich ogrzewania. Kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe. W przypadku SP nr 21 w Jęzorze zadanie obejmuję wykonanie docieplenia wraz z elewacją i wymianę drzwi wejściowych. Remontem objęty będzie również dach szkoły. Przy tej okazji odnowione zostaną schody ewakuacyjne, chodnik, powstanie również szklane zadaszenie wejścia. W przypadku SP 21 zakres prac jest największy.

Czytaj także: sosnowieckie elektryki przejechały już kilkaset tysięcy kilometrów

Znajdująca się w Porąbce przy ulicy Ligonia SP 35 będzie miała nieco mniejszy zakres prac ze względu na zabytkowy charakter budynku. Tu również zmieni się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Docieplenie będzie wykonywane pod oknami i na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku.

Podobny zakres robót związany jest z termomodernizacją przedszkoli nr 3 oraz 18. W obu przypadkach wymienione zostaną okna i drzwi, które wcześniej taką wymianą objęte nie były. - W sumie w ostatnich latach już ponad 20 placówek edukacyjnych w mieście zmieniło swoje oblicze. Cały czas szukamy możliwości pozyskania dofinansowania na kolejne remonty - tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku Szkoły w Porąbce, również elewacja przedszkola w Ostrowach Górniczych  pozostanie bez zmian. Jednak w tym budynku elewacja przejdzie gruntowne czyszczenie, by mocnej zaakcentować piękno obiektu.  

FOTO: LO im. Emilii Plater świeżo po zakończeniu termomodernizacji.

Źródło: UM Sosnowiec


Komentarze