Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Kilkanaście budynków w Sosnowcu przejdzie metamorfozę

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu właśnie podpisał umowę z wykonawcami niezwykle ważnych inwestycji. Kolejnych kilkanaście budynków zmieni swój wygląd, a także źródła ciepła na ekologiczne.

To kolejne duże przedsięwzięcie, jakie w ostatnim czasie realizuje Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. 

Zaledwie w listopadzie 2021 roku ogłaszaliśmy, że podpisaliśmy umowę na termomodernizację trzech budynków - przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18. Efekty prac już widać – dwa pierwsze budynki już cieszą oko. Za to przy ul. Sobieskiego 18 prace dobiegają końca”

mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Na początku roku do Sosnowca napłynęły dobre wieści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Otrzymaliśmy informacje o dofinansowaniu rzędu 8,4 mln zł. Dzięki temu mogliśmy rozpisać przetargi na termomodernizację kolejnych 14 budynków”

mówi Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora MZZL ds. inwestycji i remontów.

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na przemianę kilkunastu budynków: przy ul. Szczecińskiej 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Lipowej 18a, 20, 22, Andersa 83A, 85 i Pułaskiego 9.

Dofinansowaniem objęte są też trzy wcześniej rozpoczęte inwestycje (Szczecińska 1, Wierzbowa 3 i Sobieskiego 18). Budynki zyskają nowy wygląd, a także ekologiczne źródła ciepła. Zniwelowane zostaną straty ciepła budynku, dzięki czemu pobór energii będzie niższy.

Po rozstrzygnięciu, kwota prac w tych lokalizacjach oscyluje wokół 7,7 mln złotych. Przetarg na termomodernizację przy Andersa 81, 87 i Czeladzkiej 25cd zostanie ponownie rozpisany do końca roku.

Chcemy, aby prace te zostały przeprowadzone w kolejnym sezonie, aby zimą mieszkańcy nie mieli problemów z ogrzewaniem”

dodaje Rafał Łydek, dyrektor MZZL w Sosnowcu.

Nie zmieniamy swojego podejścia. Czyste środowisko jest niezwykle istotne, ekologia jest ważna, choć dzisiaj rządzący zdają się o tym zapominać. Nie przestajemy finansować wymian źródeł ciepła, bo nadal uważamy, że zdrowie jest najważniejsze. Dzisiaj nikt nie myśli o smogu, ale za 2-3 miesiące problem wróci, dlatego działamy w ten sposób”

mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prace w budynkach powinny ruszyć w ciągu najbliższych tygodni.