Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
6 °C
AAA

Katowice: termomodernizacja w kolejnych budynkach mieszkalnych

#StopSmog
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach przeprowadza aktualnie termomodernizację dwóch wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych w Szopienicach przy ul. dr Stanisława Olchawy 3-5  oraz Bednorza 14. Obie modernizacje zakończą się jeszcze w roku bieżącym.

W obu budynkach piece opalane węglem zostaną zastąpione instalacjami centralnego ogrzewania, a na dachu pierwszego z nich zostaną zamontowane kolektory słoneczne. Poza dociepleniem ścian zewnętrznych, dachów i piwnic w obu budynkach, zostanie także położona izolacja przeciwwilgociowa, w pierwszym z budynków zostaną wymienione instalacje elektryczna i teletechniczne, wyremontowane będą klatki schodowe. W drugim z budynków zostaną wyremontowane lokale mieszkalne, wokół budynku i w podwórzu zostanie odnowiona nawierzchnia z kostki i wyremontowane ogrodzenie. W podwórzu zostaną też wydzielone miejsca postojowe, rekreacyjne, projektowanej zieleni i ciągów pieszych. Zostaną tam zamontowane skrzynki lęgowe dla ptaków i nietoperzy.

W tym roku KZGM rozpocznie termomodernizacje dwóch kolejnych budynków zlokalizowanych przy ulicy Zarębskiego 5a i 7a w Załężu. Projekt modernizacji zakłada montaż sieci c.o., ocieplenie ścian zewnętrznych, remont i ocieplenie dachów, remont piwnic i strychów, wymianę instalacji zimnej wody, kanalizacji, instalacji elektrycznych i teletechnicznych, zagospodarowanie podwórzy. Prace zakończą się w 2021 roku.

Czytaj także: Metropolia podpisała umowę na Velostradę.

Aktualnie KZGM przygotowuje się do kolejnej termomodernizacji, która obejmie budynek przy ulicy Gliwickiej 13/13A. Modernizacja będzie miała podobny zakres jak w budynkach przy ul. Zarębskiego i obejmie dodatkowo remont bramy przejazdowej. Wszystkie 5 budynków uzyskało wsparcie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Katowice ponownie pozyskały środki unijne na realizację projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej w mieście. Dzięki temu kolejne budynki mieszkalne poddane zostaną pracom budowlanym mającym na celu ograniczenie strat ciepła i efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Część projektów obejmuje również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów oraz wpłynie pozytywnie na jakość powietrza poprzez ograniczenie emisji CO2– mówi Małgorzata Domagalska,  Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.

Całkowita wartość tych projektów wynosi 8 818 805,86 zł, w tym dofinansowanie z UE - 3 934 680,76 zł, a wkład własny - 4 884 125,10 zł.

 


Komentarze