Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-6 °C
AAA

GZM chce gospodarki opartej na wodorze!

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przystąpiła do „Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru”, chcąc wykorzystywać międzynarodowe doświadczenia w tworzeniu gospodarki opartej na tym paliwie. Już wcześniej przymierzała się do wykorzystania go w komunikacji miejskiej.

O przystąpieniu Metropolii do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru (European Clean Hydrogen Alliance – ECH2A) poinformował w czwartek Witold Trólka z biura prasowego GZM. Jak podkreślił, Metropolia jest pierwszą polską instytucją publiczną, która przystąpiła do tego międzynarodowego stowarzyszenia.

To ważny krok w celu skutecznej realizacji naszych zadań związanych z redukcją niskiej emisji i tworzeniem nowoczesnego transportu, opartego o proekologiczne rozwiązania

- ocenił cytowany przez Trólkę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak

Przypomniał, że działania w kierunku rozwoju transportu opartego na wodorze Metropolia już zainicjowała. W ślad za listami intencyjnymi podpisanymi z PKN Orlen oraz Tauron Polska Energia GZM chciałaby wspólnie z tymi partnerami realizować projekty wykorzystujące wodór.

„Pojazdy Zarządu Transportu Metropolitalnego pokonują rocznie ponad 100 mln km. Naszym zadaniem jest wdrażać nowe rozwiązania technologiczne, aby był to system przyjazny dla środowiska” – zaznaczył Karolczak.

Wodór to alternatywne zeroemisyjne paliwo przyszłości, które na coraz większą skalę jest stosowane w krajach Unii Europejskiej. Przyłączenie się do Sojuszu pozwoli nam czerpać z doświadczeń aktywnych w nim partnerów oraz mieć wpływ na procesy decyzyjne dotyczące kształtowania tego nowoczesnego systemu gospodarki jutra na poziomie europejskim

– dodał.

European Clean Hydrogen Alliance został stworzony przez Komisję Europejską w lipcu br. Ma on wspierać tworzenie gospodarki opartej o czysty wodór. To platforma szerokiej współpracy, która ma umożliwić zbudowanie w ciągu trzech dekad systemu gospodarki opartej na wodorze w Europie.

W pracach zespołu uczestniczą przedsiębiorstwa, instytucje badawcze, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe oraz instytucje administracji publicznej państw UE na szczeblu krajowym i regionalnym. Podmioty polskie, które uczestniczą dotąd w ECH2A to m.in.: PGNiG, Gaz-System, PKN Orlen, Lotos Asfalt, PERN, Pesa czy Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.

Sojusz na rzecz czystego wodoru to instrument Komisji Europejskiej do realizacji opublikowanej w lipcu br. Strategii wodorowej dla neutralnej klimatycznie Europy. Jest ona spójna z założeniami Zielonego Ładu. Zakłada rozpowszechnienie i wykorzystanie produkcji wodoru w gospodarce.

Efektem do 2050 r. ma być odstąpienie od niskoemisyjnego wodoru, pozyskiwanego z paliw kopalnych na rzecz zeroemisyjnego wodoru pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych (np. z biomasy czy z wody). Zielony wodór ma być od tego czasu w Europie ogólnodostępnym zeroemisyjnym źródłem energii.(PAP)


Komentarze