Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Gaz do dechy. Tychy konsekwentnie stawiają na CNG z... Wi-Fi

Wiadomości
fot. Autosan
Elektryczne w Tychach są trolejbusy. Autobusy jeżdżą na gaz ziemny. Miasto kupi kolejne 20 modeli.

Wkrótce na tyskie drogi wyjedzie 20 autobusów klasy MAXI zasilanych gazem CNG. Nowe autobusy będą wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy, system liczenia pasażerów, monitoring, system informacji pasażerskiej, okna przesuwne i wywietrzniki dachowe do naturalnej wentylacji oraz gniazdka USB dla pasażerów. Będą to kolejne autobusy we flocie PKM Tychy wyposażone w system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika oraz Wi-Fi.

– Ta umowa kończy pewien etap. Kilkanaście lat temu podjęliśmy decyzję o systematycznym przechodzeniu na autobusy na gaz ziemny, które są uważane za bezemisyjne. Po dostarczeniu wszystkich zamówionych autobusów będziemy mieli 100 procent taboru na gaz ziemny. Będziemy pierwszym takim miastem w Polsce – mówił prezydent Andrzej Dziuba.

Przetarg na dostawę taboru wygrał Autosan. Całość będzie kosztowała 24,8 mln zł. Przeważyć miały lepsze wyniki w zakresie zużycia paliwa. Producent od podpisania umowy będzie miał 12 miesięcy by dostarczyć autobusy do Tychów. Zakup autobusów współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach dużego projektu pn. „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim”.

Jest to ostatni zakup autobusów w ramach realizowanego od kilku lat projektu z dofinansowaniem unijnym, o wartości ok. 160 mln zł. Jego częścią jest też trwająca właśnie przebudowa zajezdni autobusowej, która ma zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku. Natomiast wymiana taboru na ekologiczny kończy się z chwilą zakupu 20 Autosanów.

Prezes Autosan Sp. z o.o. Eugeniusz Szymonik zachwalał walory zakupionych przez Tychy pojazdów. – Produkujemy autobusy które są w pierwszej lidze światowej pod względem technicznym, są to autobusy z najwyższej półki – mówił. – Nie produkujemy jeszcze autobusów elektrycznych, ale nasze autobusy na gaz ziemny emitują w rzeczywistości mniej dwutlenku węgla niż elektryczne, zasilane prądem z elektrowni węglowych – podkreślał. –  Wydzielają jedynie wodę i “czysty” dwutlenek węgla, bez substancji trujących, jakie emitują nawet najnowocześniejsze silniki diesla. Można powiedzieć, że autobusy w Tychach w ogóle nie będą emitowały już żadnych substancji szkodliwych.

Dostawa do Tychów 20 nowych Autosanów na CNG kosztować będzie 24 mln 772 tys zł.


Komentarze