Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Fatalna jakość powietrza w woj. śląskim. Jest naprawdę źle!

airly.eu
Patrząc na mapę Airly można dostrzec, że w Polsce w porównaniu do całej Europy jest najgorsza jakość powietrza. W skali naszego kraju największy smog unosi się nad województwem śląskim, małopolskim i opolskim. To tutaj wskaźniki świecą się praktycznie wszędzie na czerwono.

Zimniejsze dni oznaczają tylko jedno: początek sezonu grzewczego. Na ulicach mnóstwo samochodów, każdy z nas podróżuje do pracy, na uczelnie czy do szkoły. To jedne z wielu powodów, które wpływają na ogromne zanieczyszczenie powietrza, unoszące się nad naszym województwem. 

Szkodliwy smog występuję m.in w powiecie myszkowskim, chrzanowskim, gliwickim, bieruńsko-lędzińskim, tarnogórskim, bielskim, mikołowskim, Tychach, Katowicach,  Piekarach Śląskich, Zabrzu, Mysłowicach, Częstochowie. 

Wskaźniki 2.5PM przekraczają nawet 500 procent normy, a PM10 o 300 procent.

W miarę dobra sytuacja utrzymuje się nadal w Beskidzie Śląskim oraz Żywieckim. 

Smog to nic innego jak trująca mgła. Powstaje przez dostanie się do atmosfery tlenków siarki i azotu , pyłów zawieszonych, a także substancji kancerogennych. Z powodu na swoją specyfikę, taka mgła utrzymuje się nisko nad ziemią. Od początku 2022 roku w województwie śląskim wejdzie zakaz używania pieców w gospodarstwach domowych starszych niż 10 lat lub bez tabliczek znamionowych.