Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
18 °C
AAA

Dzień dobry, proszę pokazać piec, kosz i szambo. Urząd rozpoczął "Zielone kontrole"

#EkoSilesia
fot. UM Bieruń
Z dużą intensywnością w ostatnich dniach prowadzone są ZIELONE KONTROLE w Bieruniu. Mowa tu o akcji kontrolno-edukacyjnej, która związana jest z m.in. z Programem ograniczenia emisji, promocją selektywnej zbiórki odpadów, prawidłowego korzystania z kompostownika czy domowej instalacji ścieków. O szczegółach akcji pisaliśmy już parokrotnie. Dziś przypominamy dlaczego ZIELONE KONTROLE są tak ważne i dlaczego nie należy się ich bać.

Celem ZIELONYCH KONTROLI jest budowanie postaw pro-ekologicznych oraz świadomości mieszkańców co do obowiązków wynikających z przepisów o ochronie środowiska, m.in. Uchwały Antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego.

Kontrolujący sprawdzą rok produkcji pieca, upewnią się czy mieszkańcy prawidłowo palą w piecu, odpowiedzą na pytania dotyczące konieczności wymiany pieca i udzielą informacji na temat dostępnych dofinansowań. Dotrą z wiedzą i poradami do każdego bieruńskiego domu. Warto podkreślić, że ZIELONE KONTROLE przeprowadzane są we współpracy Straży Miejskiej oraz Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.

Intencją ZIELONYCH KONTROLI nie jest straszenie i karanie mieszkańców, a przede wszystkim edukacja. Jak podkreślają kontrolujący, ważne, by pomóc mieszkańcom w odnalezieniu się w gąszczu zawiłych przepisów prawnych i nie dopuścić do tego, by mieszkańcy w przyszłości ich nie przestrzegali.

Kontrolujący wyposażeni są w zielone naklejki, na których podana jest data graniczna, do której bezwzględnie wymienić trzeba stare nieekologiczne źródło ciepła. Naklejkę taką naklejają na piec w odwiedzanym domu, aby zminimalizować ryzyko, że mieszkańcy zapomną o terminie obowiązkowego pozbycia się starego pieca i nabycia nowego.

Wprowadzone Uchwałą Antysmogową terminy wymiany kotłów i pieców w województwie śląskim:

  • od 1 stycznia 2022 zakaz używania kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,
  • od 1 stycznia 2024 zakaz używania kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
  • od 1 stycznia 2026 zakaz używania kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji,
  • od 1 stycznia 2028 zakaz uzywania kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.

ZIELONE KONTROLE to nie tylko sprawdzanie czym i w czym jest zimą palone w bieruńskich domach, ale również upewnienie się czy mieszkańcy prawidłowo segregują śmieci, czy do kosza na odpady zmieszane nie trafiają np. butelki czy opakowania, które nie powinny się tam znaleźć. Kontrolujący sprawdzą na pewno czy na terenie posesji nie są składowane odpady niebezpieczne (np. oleje samochodowe, akumulatory, farby czy lakiery). Obowiązkowym punktem kontroli są też zbiorniki asenizacyjne, czyli tzw. szambo - czy jest szczelne, czy spełnia normy techniczne i czy nie dochodzi do wycieków. 

Wierzymy w to, że jeśli do wszystkich bieruńskich domów dotrzemy z edukacją i pomocą, jakość powietrza i stan środowiska naturalnego w Bieruniu bardzo się poprawią. Mieszkańcy mają do dyspozycji cały szereg dofinansowań, które bardzo ich wspomogą w zakupie nowego źrodła ciepła, ale również - według potrzeby - w dokonaniu termomodernizacji budynku mieszkalnego, w instalacji fotowoltaiki, czy w zabudowaniu pomy ciepła. Wystarczy zapytać, poprosić o poradę lub inną formę pomocy. PAMIĘTAJMY! ZIELONE KONTROLE są jednocześnie okazją do rozmowy o obowiązujących przepisach i sposobach dostosowania do nich naszego domostwa. Przeprowadzane są z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach!

 

 

źródło: UM Bieruń


Komentarze