Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
10 °C
AAA

Do końca lipca Panteon Górnośląski odwiedzimy za darmo

Wiadomości
fot. MKiDN
O kolejny tydzień została przedłużona możliwość darmowego zwiedzania Panteonu Górnośląskiego, usytuowanego w podziemiach Archikatedry Katowickiej.

Panteon został otwarty na początku czerwca z okazji upamietnienia 100 rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Ma on upamiętniać ważne postacie związane ze Śląskiem: twórców, artystów, naukowców, polityków, powstańców, żołnierzy oraz duchownych. 

- Opowieść, którą przekazuje Panteon zaczyna się od św. Jadwigi Śląskiej i św. Jacka Odrowąża, by pokazać dziesiątki zasłużonych dla Śląska osób: działaczy politycznych, żołnierzy, duchownych, nauczycieli, ludzi kultury i sportowców. To jakby otwarta encyklopedia Śląska. Otwarta, bo organizatorzy Panteonu deklarują dialog i otwartość na dalszy rozwój tego wspólnego miejsca pamięci. powiedział na otwarciu panteonu wicepremier Piotr Gliński.

Ekspozycję można zwiedzać indywidualnie od wtorku do piątku w godzinach 9-17, w sobotę 10-18 oraz w niedzielę od 13 do 18. Jest także możliwość zwiedzania z przewodnikiem, na które obowiązują zapisy telefoniczne.