Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
32 °C
AAA

Bieruń stawia na LED-y. Będzie bardziej eko!

#EkoSilesia
fot. UM Bieruń
Już na dziesięciu z trzynastu zaplanowanych na ten rok ulicach zamontowane zostało oświetlenie LED. Kontynuujemy rewolucję oświetleniową.

Po grubo ponad czterystu lampach zamontowanych w Bieruniu w roku 2020, w roku 2021 zainstalujemy kolejnych ponad sto sześćdziesiąt. Mowa tu o dwóch sporych zadaniach oświetleniowych, na które Gmina pozyskała dofinansowania ze środków zewnętrznych. Na tym jednak nie koniec. Oświetlenie budowane będzie również na remontowanych drogach i na drogach, gdzie remont planowany jest w niedalekiej przyszłości - m.in.: ul. Mieszka I, ul. Kolejowa, ul. Ogrodowa.

Światło sukcesu
Technologia zwana Light emitting diod, w skrótcie LED, w wolnym tłumaczeniu oznacza diody emitujące światło. Technologie elektroluminescencyjne zyskują na popularności.  W wielu krajach Unii Europejskiej to najpopularniejsza forma oświetlenia stosowanego w przestrzeni miejskiej. Za ich sukces odpowiada wiele cech.  Są przede wszystkim energooszczędne i bardzo wydajne.
Koniec tradycyjnych źródeł światła?
Znane wszystkim lampy sodowe wysokiego ciśnienia, zwane HPS, niestety nie są w stanie „dogonić” LEDów. Już sama zmiana, zgodnie z opiniami ekspertów, może przynieść oszczędności energetyczne rzędu 50%. Skorelowana temperatura lamp LED stosowana do oświetlania ulic, placów i innych otwartych przestrzeni miejskich daje wydajne, wyraziste, jasne światło wpadające w biel. W porównaniu do tradycyjnego, żółtawego oświetlenia HPSów, białe promienie są w stanie oświetlić konkretny teren lepiej aż o 20%.  Oznacza to mniejszą liczbę takich lamp potrzebną do oświetlenia danego odcinka np. ulicy.

Środki na światło
W ramach dofinansowania z Unii Europejskiej pozyskanego przez Bieruń, wymienianych jest obecnie łącznie 130 lamp na 11 ulicach. Dzięki zastrzykowi gotówki z Górnośląsko--Zagłębiowskiej Metropolii, kolejne 33 lampy na następnych dwóch ulicach zaświecą białym światłem.

Pierwsze zadanie polegające na wymianie starego nieekologicznego oświetlenia na nowoczesne oświetlenie LED-owe (na 11 ulicach), to koszt 657 tys. zł. Miasto pozyskało dofinansowanie o wartości 85% na montaż 130 lamp ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wykonawcą jest firma ELMAX Żywicki Spółka z o.o. z siedziba w Tychach.

Dzięki środkom finansowym z GZM, w ramach Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji w roku 2021, Bieruń zdobył także 372 tysiące złotych na zabudowanie 18 opraw LED-owych na ul. Wawelskiej i 15 opraw na osiedle Domy Polne.W tych miejscach dotychczas oświetlenia nie było.

WYMIANA OŚWIETLENIA NA ENERGOOSZCZĘDNE W TECHNOLOGII LED - 2021

 • 1. dwie ulice boczne ul. Skowronków  - 7 nowych opraw LED
 • 2. ul. Świerczyniecka (od przejazdu kolejowego do ul. Oświęcimskiej) - 21 nowych opraw LED
 • 3. ul. Prywatna - 8 nowych opraw LED
 • 4. pętla autobusowa na Zabrzegu - 4 nowe oprawy LED
 • 5. ul. Kamienna (teren przedszkola) - 6 nowych opraw LED
 • 6. ul. Warszawska (Ściernie, na wysokości automyjni) - 8 nowych opraw LED
 • 7. plac przy OSP Czarnuchowice - 8 nowych opraw LED
 • 8. ul. Tatarakowa - 10 nowych opraw LED
 • 9. ul. Wawelska (teren obok Poczty Polskiej) - 5 nowych opraw LED
 • 10. ul. Warszawska (od zjazdu do Powiatowego Zarządu Dróg do ronda im. Strajku Górników) - 32 nowe oprawy LED
 • 11. ul. Chemików (od skrzyżowania z ul. Kopcową do wysokości skrzyżowania z ul. Solidarności) - 22 nowe oprawy LED

 

BUDOWA NOWEGO OŚWIETLENIA - WYKONANEGO W TECHNOLOGII LED - 2021

 • 1. ul. Wawelska - 18 opraw LED
 • 2. osiedle Domy Polne - 15 opraw LED

 

źródło: UM Bieruń


Komentarze