Beskidy: nazwa „Wawrzyńcowe Hudy” chroniona patentem

Huda

Redakcja

22 października 2020

Decyzją Urzędu Patentowego RP udzielono gminie Ujsoły prawa ochronnego na znak słowny „Wawrzyńcowe Hudy” – poinformował samorząd Ujsół. Hudy to ogromne ogniska, które górale rozpalają w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca. W Ujsołach tradycja ta sięga XVII w.

„Decyzja oznacza, że jedynie gminie Ujsoły przysługuje prawo do używania tego znaku przy organizacji szeroko pojętej działalności kulturalnej”

poinformował w komunikacie urząd gminy położonych w Beskidzie Żywieckim Ujsół.

 

Palenie hudy to wielowiekowa tradycja. Według przekazów zwyczaj rozpalania strzelistych ognisk w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca wywodzi się z XVII w. Przypomina o epidemii cholery, która nawiedziła okolicę. Rozpalono wówczas ogromne ogniska i choroba ustała.

Konstrukcja hudy mierzy 20 do 30 m. Składa się z czterech utrzymujących ją żerdzi, pomiędzy które górale układają chrust. Szczyt zdobią ścięte świerki.

Obecnie zwyczaj jest kultywowany i prezentowany podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednego z większych wydarzeń folklorystycznych w Europie, które odbywa się w Beskidach na przełomie lipca i sierpnia. (PAP)

foto: www.ujsoly.com.pl/

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.6µg/m3 PM2.5: 0.5µg/m3