Beskida 2022 - idealne zakończenie lata na górskich szlakach

View geae867cb4 1920

Redakcja

18 września 2022

Maraton dedykowany jest pieszym, pozbawiony jest rywalizacji i nie będzie prowadzona klasyfikacja. Trasa tej wymagającej wyrypy liczy blisko 60 km i wiedzie szczytami należącymi do Korony Beskidu Śląskiego.

Beskida 2022 to pieszy maraton, który przybliża piękno pasma Beskdu Śląskiego. To wydarzenie o charakterze turystyczno-wytrzymałościowym.

PROGRAM:

Piątek 23 września 2022

  • 18:00 – 21:00 odbiór pakietów startowych w bazie maratonu w amfiteatrze w Szczyrku

Sobota 24 września 2022

  • 5:00 otwarcie biura zawodów
  • 5:00 – 6:45 odbiór pakietów startowych
  • 7:00 start maratonu
  • 15:00 otwarcie mety maratonu
  • 24:00 koniec limitu zakończenie maratonu, losowanie nagród

Opis trasy: 

Wychodzimy z amfiteatru pod skoczniami i podążamy Deptakiem nad Żylicą aż do ulicy Beskidzkiej (główna ulica w Szczyrku) gdzie w asyście Straży Pożarnej przechodzimy na drugą stronę. UWAGA!!!!. Po przejściu ulicy podążamy szlakiem żółtym na Przełęcz pod Karkoszczonką a następnie szlakiem zielonym i niebieskim na Siodło pod Klimczokiem skąd szlakiem turystycznym czarnym wchodzimy na Klimczok (Uwaga: na Siodło pod Klimczokiem można wejść innym szlakiem np. niebieskim bezpośrednio ze Szczyrku. Odległość i czas bardzo porównywalny. My rekomendujemy ten szlak z racji tego, że szybciej schodzi się z asflatu). Dalej szlakiem żółtym idziemy przez Trzy Kopce oraz Stołów do schroniska na Błatniej, gdzie znajduje się pierwszy punkt kontrolny (samoobsługowy). Ze schroniska czarnym szlakiem schodzimy do Brennej. Dochodzimy do ulicy Wyzwolenia i skręcamy w lewo kierując się do amfiteatru w Brennej gdzie zlokalizowany jest drugi punkt kontrolny (owoce, warzywa, kawa, herbata, słodycze, woda). Z punktu kontrolnego przekraczamy Brennicę i kierujemy się zielonym szlakiem stromo na Horzelicę, z której ponownie schodzimy do Brennej na ulicę Leśnica i dochodzimy do kolejnego punktu kontrolnego (woda, słodycze). Z punktu kontrolnego kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem na szczyt Trzech Kopców Wiślańskich skąd szlakiem koloru żółtego przez Gościejów i Jawierzny dochodzimy do drogi nr 942 (Wisła – Szczyrk) Uwaga!!! Zachować ostrożność przy przekraczaniu. Po przejściu drogi, po 300 metrach dochodzimy na Przełęcz Salmopolską gdzie zlokalizowany jest punkt żywieniowy. Z Przełęczy Salmopolskiej czerwonym szlakiem kierujemy się Malinowską Skałę, gdzie zmieniamy szlak na zielony i przez Zielony Kopiec, Gawlasi wchodzimy na Magurkę Wiślańską. Na Magurce Wiślańskiej wchodzimy na Główny Szlak Beskidzki (kolor czerwony), którym kierujemy się na Magurkę Radziechowską gdzie porzucamy GSB zmieniając go na szlak w kolorze zielonym, którym schodzimy do Lipowej Ostre. Idąc cały czas zielonym szlakiem dochodzimy do kolejnego punktu kontrolnego (herbata, słodycze, woda). Z punktu kontrolnego szlakiem niebieskim wchodzimy na Skrzyczne (stromo!!!) gdzie zlokalizowany jest ostatni punkt kontrolny (samoobsługowy). Ze Skrzycznego zielonym szlakiem schodzimy do Szczyrku. Ostatni etap trasy (już w Szczyrku) wiedzie ulicą Leśną, którą dochodzimy do Deptaku nad Żylicą, którym wracamy wracamy do Amfiteatru, gdzie zlokalizowana jest meta. (Uwaga: podobnie jak wejście na Klimczoka tak i zejście ze Skrzycznego może wieść innym szlakiem – pozostawiamy dowolność. Oczywiście poza zjazdem kolejką.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.3µg/m3 PM2.5: 17.5µg/m3