Bardzo zła jakość powietrza w wielu polskich miastach. Niestety także na Śląsku

Industry 611668 1920 1 01

Redakcja

26 lutego, 2021

W Warszawie, Krakowie, Legnicy, Katowicach, Łodzi czy Zgierzu występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone, służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.

Jak podają służby, w województwie mazowieckim - w tym na terenie całej Warszawy - istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 - 100 µg/m3, w związku z czym wydano alert pomarańczowy. Z danych pomiarowych zamieszczonych na stronie GIOŚ wynika, że normy przekroczone są również w wielu innych miastach kraju.

Stołeczny ratusz w przesłanym PAP komunikacie zalecił unikanie przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz.

"Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - zaznaczono.

Miasto zaapelowało o pozostanie w domach i informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, a także o ograniczenie korzystania z transportu. Przypomniano również o obowiązującym zakazie rekreacyjnego palenia w kominkach, rozpalania grilli i ognisk oraz zakazie używania dmuchaw do liści.

Według danych GIOŚ w innych miastach w kraju również występuje zła lub bardzo zła jakość powietrza. Dotyczy to m.in. Krakowie, Legnicy, Katowicach, Łodzi czy Zgierzu.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m3. Natomiast zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść od 110,1 do 150 µg/m3. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 µg/m3.

PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.7µg/m3 PM2.5: 0.5µg/m3