Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Wyłudzali dotacje z Urzędu Pracy. 25 osób oskarżonych!

Wiadomości
25 osób zostało oskarżonych o poświadczanie nieprawdy i wyłudzanie dotacji z urzędu pracy w Sosnowcu – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Marta Zawada – Dybek.

Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia.

W śledztwie ustalono, że osoby bezrobotne, które w 2011 r. składały w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu wnioski o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, składały nieprawdziwe dokumenty potwierdzające ukończenie szkoleń, zdobycie kwalifikacji zawodowych i możliwość nawiązania współpracy z kontrahentami.

Czytaj także: CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę. Poszkodowani stracili... 50 milionów zł!

Jak wskazują dowody zgromadzone w śledztwie, w większości przypadków wnioski wypełniał lub pomagał w ich wypełnianiu były pracownik Powiatowego Urzędu Pracy, załatwiał także stwierdzające nieprawdę dokumenty. Pracował on wcześniej w urzędzie pracy i wiedział, jak wypełnić wnioski, by otrzymać dotację. Za taką usługę pobierał określony procent kwoty dotacji.

W toku śledztwa przedstawiono podejrzanym łącznie 55 zarzutów. W większości dotyczą przedkładania stwierdzających nieprawdę dokumentów w celu uzyskania dotacji w wysokości od 20 do 24 tys. zł. W trzech przypadkach ustalono, iż doszło także do oszustwa, bo pieniądze zostały przeznaczone na inne cele, niż na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Część z oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

To kolejny akt oskarżenia w tej sprawie, poprzednio w 2018 r. prokurator skierował akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Sosnowcu przeciwko 9 osobom. (PAP)


Komentarze