Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-5 °C
AAA

Wiemy ile będzie kosztować nowy stadion w Katowicach

Miasta
Za nami konferencja prasowa związana z nowymi informacjami w sprawie budowy stadionu miejskiego w Katowicach. Prezydent Marcin Krupa podkreślił, że to bardzo ważna inwestycja dla miasta i naszych mieszkańców. Wiemy już ile będzie kosztowała ta inwestycja.

W ostatnich tygodniach pojawiła się informacja o problemach z wyceną dot. nowego obiektu sportowego w Katowicach. Sprawą zainteresowało się nawet TVP i program Anity Gargas. 

CZYTAJ TAKŻE - Krupa pozwie TVP?

Prezydent Marcin Krupa zapewniał jednak, że wszystko jest pod kontrolą. Dzisiaj dowiedzieliśmy ile wszystko w sumie będzie kosztować - Nasze założenia to budowa stadionu na 15 tys. krzesełek oraz hali sportowej. Druga kwestia to spełnienie wymogów bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych rozwiązań dla kibiców - komentuje prezydent Katowic. 

- Przez ostatnie tygodnie wspólnie z pracownią projektową RS Architekci pracowaliśmy nad tym, by projekt stadionu i hali wraz z otoczeniem dostosować do naszych pierwotnych założeń finansowych. Wiedząc, że przed nami stanie szereg decyzji do podjęcia, na początku prac wyszliśmy z trzech podstawowych założeń, którymi się kierowaliśmy w ramach dalszych prac - mówi prezydent Krupa. 

Po pierwsze - zachowanie pełnej funkcjonalności stadionu na 15 tys. krzesełek oraz hali sportowej. Od początku rozmów nie dopuszczaliśmy półśrodków – typu budowa 2 trybun, połowy krzesełek itp. Ta decyzja miała także wymiar ekonomiczny. Dobudowa/rozbudowa w kolejnych latach byłaby znacznie droższa i utrudniałaby prowadzenie rozgrywek. Druga kwestia to spełnienie wymogów bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych rozwiązań dla kibiców. Stadion i hala mają służyć mieszkańcom Katowic – po to chcemy je wybudować. Dlatego mówiąc o optymalizacji kosztów za każdym razem patrzeliśmy na to przez pryzmat użytkownika tego miejsca i jego oczekiwań. Po trzecie, żyjemy w czasach, w których coraz większą wagę (i dobrze!) przykłada się estetyki, wyglądu, dobrych projektów. Obiekty Strefy Kultury pokazały, że to dobra droga i należy nią iść. Dlatego w ramach naszych prac cały czas wychodziliśmy z założenia, że obiekt ma być atrakcyjny pod kątem architektonicznym i wizualnym - informuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Projekt budowlany i dokumentacje wykonawczą dla 1 etapu zgodne z porozumieniem otrzymamy do 31 maja. Dla II etapu do 30 czerwca. W przyszłym roku wbijamy łopatę. Czas realizacji inwestycji to około 2,5 roku - dodał wiceprezydent Bogumił Sobuła. 

- Kierując się tymi założeniami podjęliśmy dwa działania. Podzieliliśmy inwestycję na 2 etapy. I etap ma stanowić funkcjonalną całość – a więc w jego skład wejdzie stadion, hala sportowa, 2 boiska treningowe - całość z zapleczem parkingowym i infrastrukturą towarzyszącą – I etap ma zostać zrealizowany w pierwszej kolejności. II etap obejmuje kolejne 4 boiska treningowe, dodatkowe parkingi - jego realizacja zostanie uzależniona od możliwości finansowych miasta w przyszłości. Tym samym obiekty przy ul. Bukowej będą w przyszłości pełnić funkcję zaplecza treningowego - informuje prezydent. 

I Etap budowy ma kosztować 180 milionów złotych netto. Wtedy powstanie stadion, hala oraz niezbędna infrastruktura. Za projekt odpowiedzialna będzie firma RS ARCHITEKCI sp. z o.o.


Komentarze