W Katowicach konferencja europejskich regionów górniczych

Jasmos 09 fot agnieszka materna

Redakcja

2 grudnia, 2019

27 stycznia 2020 r. w Katowicach samorząd woj. śląskiego zorganizuje konferencję nt. transformacji europejskich regionów górniczych – zapowiedział w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Jak dodał, region pokaże tam swój plan na tę transformację.

Chełstowski uczestniczył w spotkaniu uczestników Platformy Transformacji Regionów Górniczych w niemieckim Görlitz. Platforma jest instrumentem Komisji Europejskiej, służącym m.in. wymianie dobrych praktyk transformacji gospodarczej i energetycznej.

„Jako jeden z ważnych regionów (górniczych – PAP), razem z innymi regionami górniczymi całej Europy podpisaliśmy deklarację skierowaną do Komisji Europejskiej, aby zwiększyć nakłady funduszowe na transformację gospodarczą, na transformację energetyczną - bo ta kwota, która została pierwotnie zaproponowana jest stosunkowo wysoka, ale w naszej ocenie za mała, by ten proces skutecznie i dobrze przeprowadzić” - zastrzegł.

Marszałek poinformował też, że samorząd woj. śląskiego wystosował zaproszenia do innych regionów, aby pokazać efekty ostatnich 30 lat swojej transformacji (ocenił przy tym, że potrwa ona jeszcze kolejne 20 lat).

Woj. śląskie, jako jeden z pierwszych regionów, od początku zaangażowało się w działania KE w ramach tzw. Platformy Regionów Górniczych. Strona polska m.in. przedstawiła Komisji 26 pilotażowych przedsięwzięć do realizacji w ramach platformy: 14 projektów na poziomie krajowym, 12 na regionalnym, z których osiem to przedsięwzięcia samorządu województwa, dwa - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz po jednym Uniwersytetu Śląskiego i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Specjalnym mechanizmem wsparcia regionów górniczych ma być Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej - instrument zaproponowany przez Parlament Europejski w ubiegłorocznym stanowisku dotyczącym wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027. Celem funduszu, dysponującego w zamierzeniu budżetem ok. 4,8 mld euro, ma być wsparcie działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków społecznych, społeczno-gospodarczych i środowiskowych, związanych z odejściem od węgla. (PAP)

Foto: Agnieszka Materna/ JSW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.3µg/m3 PM2.5: 2.9µg/m3