Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Uczczono pamięć więźniów obozu w Zebrzydowicach

Wiadomości
Pamięć Żydów, ofiar niemieckiego obozu pracy w Zebrzydowicach, uczczono w niedzielę. Lokalna społeczność i duchowni złożyli kwiaty na cmentarzach, na których spoczywają, a także pod tablicą pamiątkową – podał pastor Kościoła Zielonoświątkowego Wiesław Kulawiec.

"Obóz pochłonął co najmniej 183 ofiary. Ok. 120 z nich zostało pochowanych w Kończycach Wielkich. Pozostała część spoczywa w Zebrzydowicach" – powiedział duchowny.

Pastor Kulawiec podkreślił, że pamięć o ofiarach jest obowiązkiem. "Mnie, pastorowi Kościoła Zielonoświątkowego, naród żydowski jest szczególnie bliski, bo Pan Jezus był Żydem. Pierwsi apostołowie byli Żydami. Biblię napisali Żydzi. Pismo Święte w Ewangelii św. Jana głosi, że zbawienie pochodzi od Żydów. Ze względu na nasze korzenie tę pamięć należy uszanować" – wyjaśnił.

Duchowny zaznaczył, że przez dziesięciolecia pamięć o ofiarach nie była kultywowana. "Nastał czas, by przywrócić świadomość dramatu, który się tu wydarzył" – powiedział.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządów Zebrzydowic i Hażlacha, duchowni chrześcijańscy i Żydzi.

W latach 1942-1944 w Zebrzydowicach istniał niemiecki obóz pracy dla Żydów. Więźniowie pochodzili najprawdopodobniej z Belgii i Holandii. Pracowali na torowiskach i nasypach. Zebrzydowice są istotnym węzłem kolejowym. Niektóre źródła podają, że był to jeden z podobozów KL Auschwitz. Przeczą temu jednak historycy z Muzeum Auschwitz.

O obozie śmierć poniosły co najmniej 183 osoby, niemal wszyscy, którzy tam trafili. Ich ciała zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach na terenie Zebrzydowic oraz pobliskich Kończyc Wielkich.

W 1988 r. w Zebrzydowicach odsłonięty został kamienny obelisk poświęcony ofiarom. Pamięć o ofiarach obozu zaczęła jednak powoli zanikać. Cztery lata temu postanowił ją przywrócić pastor Kulawiec. W ub.r. na obelisku umieszczona została tablica, na której znalazła się Gwiazda Dawida, werset z Psalmów, a także informacja osobach, które zginęły w Zebrzydowicach.(PAP)

fot. http://www.kzzebrzydowice.pl/


Komentarze