Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Trzy kopalnie zagrożone likwidacją! WZZ "Sierpień 80" napisał list do premiera

Katastrofalna sytuacja w trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie. Według WZZ "Sierpień 80" znajdują się one na krawędzi upadłości. Dlatego związek napisał list do premiera w sprawie koniecznej interwencji.

Chodzi dokładnie o kopalnie ZG „Brzeszcze”, ZG „Janina” oraz ZG „Sobieski”. Według raportu Tauronu Polska Energia S.A. spółka Tauron Wydobycie "za trzy kwartały br. osiągnęła stratę w wysokości 262 mln zł. Wobec tego, WZZ „Sierpień 80” domaga się upublicznienia wyników audytu przeprowadzonego we wrześniu i w październiku br. w spółce Tauron Wydobycie".

CZYTAJ TAKŻE - Warunki pracy w KWK Murcki szkodzą górnikom?

WZZ "Sierpień 80" wystosował pismo do premiera w sprawie interwencji. W piśmie czytamy: 

"Kopalnie Tauron Wydobycie mogą stanąć przed perspektywą likwidacji. Dzieje się to wobec braku poczucia jakiejkolwiek odpowiedzialności Zarządu Spółki. Wszelkie represje zaś spotykają tych, którzy wykazali olbrzymią wolę do uratowania tych kopalń, jednocześnie zagrażając korupcjogennym układom, polegającym m.in. na zlecaniu bardzo kosztownych, lecz niepotrzebnych (często fikcyjnych) rzekomych „inwestycji”. Nie jest tajemnicą, że beneficjentami tego są spółki należące lub powiązane z niektórymi związkami zawodowymi lub osobami związanymi z niektórymi liderami tychże organizacji związkowych. Nie poprawia to, lecz wręcz ewidentnie wpływa negatywnie na kondycję finansową Tauron Wydobycie, pogłębiając proces upadku spółki.

Załogi górnicze kopalń Tauron Wydobycie domagają się informacji o zaleceniach pokontrolnych audytu i znać chcą czy winni zaniedbaniom ponieśli jakiekolwiek konsekwencje. W ostatnich 4 latach Tauron Wydobycie był dofinansowywany ogromnymi środkami na inwestycje, lecz środków tych nie zrealizowano zgodnie z przeznaczeniem. Świadczy o tym głęboka zapaść, w którą popadły kopalnie Tauronu. Pomimo ogromnych pieniędzy zapisanych na inwestycje, nastąpił drastyczny spadek mocy wydobywczej. W 2018 roku wydobyto o 1 mln ton węgla mniej. Obecnie natomiast nie nastąpiła żadna poprawa, przez co wszystkie trzy kopalnie spółki nie wydobywają więcej niż 6 tys. ton dobowo. Wynika z tego, że środki publiczne zostały zmarnowane lub wyprowadzone ze spółki przy braku jakichkolwiek działań nadzoru właścicielskiego. Sygnały były jasne i znajdowały się w raportach spółki, z którymi nikt z osób kompetentnych się najwidoczniej nie zapoznał.

Istotne są też dla nas informacje jakie działania zamierza podjąć Rząd, nowy resort zajmujący się sprawami górnictwa i Grupa TAURON, aby wdrożyć program naprawczy w Tauron Wydobycie, wyeliminować patologie i nieprawidłowości oraz przywrócić rentowność  tej spółki? Interes społeczny wymaga informacji jakie konsekwencje poniosły osoby winne marnotrawieniu środków publicznych oraz jakie zostały wprowadzone mechanizmy zapobiegające tego typu przypadkom w przyszłości?

Potrzeba szybkich i trudnych decyzji oraz odważnych działań, takich jakie miały miejsce na początku kadencji poprzedniego Rządu. Ich brak skutkować będzie tym, że wszystkie trzy kopalnie Tauron Wydobycie S.A. staną przed realną groźbą likwidacji, a my przed realną likwidacją tysięcy miejsc pracy, które te kopalnie tworzą".


Komentarze