Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Świętochłowicka parafia odwołuje bierzmowanie

Strach przed wybuchem epidemii jest ogromny. Polski rząd robi wszystko, aby nie dopuścić do sytuacji podobnej jak we Włoszech. Dziś premier Morawiecki ogłosił, że placówki oświatowe i instytucje kultury będą zamknięte. Kościół katolicki jednak nie zamierza "zamknąć" kościołów. Przez te działania wiele osób w społeczeństwie negatywnie wypowiada się na temat ryzyka wysokiej liczby zarażeń podczas nabożeństw.

Jednak nie wszystkie kościoły pozostają "otwarte na oścież". Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Świętochłowicach - Chropaczowie poinformowała o odwołaniu udzielenia sakramentu bierzmowania. Swoją decyzję tłumaczy zagrożeniem koronawirusa.

W związku z zagrożeniem koronawirusa w Polsce, decyzją Księdza Biskupa Grzegorza Olszowskiego, Msza Św. z udzielaniem sakramentu bierzmowania w dniu 17 marca 2020 r. zostaje odwołana. Odwołane są również wszystkie próby dla kandydatów. O nowej dacie będziemy informować. Szczęść Boże

[CZYTAJ TAKŻE: Ponad 100 osób w kwarantannie, a 1000 pod nadzorem w woj. śląskim!]

Inne nabożeństwa w parafii odbywają się normalnie. Polski Episkopat nie podjął decyzji o zakazie odprawiania nabożeństw. Wydał jednak komunikat w którym zezwala na przyjmowanie Komunii "na ręke".

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. - pisze w komunikacie abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP

W komunikacie arcybiskup informuje o tym, że wierni w razie wystąpienia zarażenia wirusem w danej diecezji mogą przyjąć Komunie świętą "na rękę" lub duchowo.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną.  - dodaje abp Gądecki.

Dodatkowo informuje, że osoby mające obawy przed zarażeniem nie powinny korzystać z wody święconej w kropielnicach. Zagrożenia zdrowotne i epidemiologiczne to zawsze wielkie wyzwanie dla Kościoła. Wiele osób zarzuca mu narażenie zdrowia poprzez tradycje, które według niektórych nie przestrzegają zasad higieny.


Komentarze