Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Ruszyły rowerowe patrole policyjne

Wybory2020
Katowiccy policjanci rozpoczęli dzisiaj rowerowe patrole miejsc objętych zakazem. Od kilku dni obowiązują obostrzenia dotyczące m.in. przemieszania się. W miejsca, gdzie policyjny radiowóz nie dojedzie, skierowani zostali policjanci na rowerach.

Zgodnie z obostrzeniami dot. m.in. przemieszczania się, które obowiązują od 1 kwietnia 2020 roku, policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązujących zasad. Mundurowi ustalają cel wyjścia lub wyjazdu z domu, patrolują parki, skwery, promenady, place zabaw oraz inne miejsca objęte zakazem. Zwracają uwagę na osoby grupujące się w miejscach publicznych oraz, czy młodzież do 18 roku życia przebywa poza domem pod opieką dorosłego. Niestety, nie wszyscy stosują się do obowiązujących obostrzeń. W miejsca, gdzie policyjny radiowóz nie dojedzie, skierowani zostali policjanci na jednośladach.

Co warto wiedzieć o patrolach rowerowych?

Policjanci z grupy rowerowej są nieco inaczej umundurowani niż ci, których możemy spotkać na co dzień na ulicach Katowic. Policjant pełniący służbę na rowerze ma białą koszulkę z napisem „Policja”, a nie, jak jesteśmy przyzwyczajeni, czarną czy granatową. Podobnie, jak w innych przypadkach, na ramionach mają pagony ze stopniami służbowymi. Kolejną różnicą w umundurowaniu policjantów mogą być krótkie spodenki. W celach bezpieczeństwa, policjanci, zamiast czapki służbowej z daszkiem, wyposażeni są w kaski rowerowe.

Policjanci z grupy rowerowej pełnią tzw. służbę patrolową, czyli reagują na ujawnione przestępstwa i wykroczenia oraz podejmują interwencje. Zgodnie z uprawnieniami, mogą nakładać mandaty, czy też pouczać sprawców wykroczeń. Policjanci na rowerach są tak samo wyposażeni i uzbrojeni, jak policjanci w patrolach pieszych czy zmotoryzowanych.

Pamiętajmy, że nowe przepisy mogą wiązać się z surowymi konsekwencjami karnymi w postaci kary finansowej w wysokości do 30 tys. zł włącznie.


Komentarze