Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
2 °C
AAA

Ruda Śląska nie otworzy na razie żłobków, przedszkoli i świetlic

Otwarcie miejskich żłobków, przedszkoli oraz szkół w klasach I – III w Rudzie Śląskiej zostało wstrzymane. Placówki będą zamknięte do odwołania, a ich pracownicy dodatkowo poddani zostaną przesiewowym testom na obecność koronawirusa.

Tylko w samych przedszkolach i żłobkach trzeba będzie przebadać około 1100 osób. "Jesteśmy przygotowani technicznie do tego, by otworzyć placówki w poniedziałek, ale w świetle pojawiających się informacji na temat zakażeń, nie możemy tego zrobić. To by było nieodpowiedzialne" – powiedziała we wtorek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Województwo śląskie jest obecnie regionem z największą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce. Ogniskami zakażeń są kopalnie. W 6 takich zakładach - w tym w Rudzie Śląskiej - prowadzone są badania przesiewowe całych załóg.

"Na bieżąco obserwujemy i analizujemy, jak rozwija się sytuacja epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej, w województwie i całej Polsce. Na uwadze mamy przede wszystkim lawinowy przyrost stwierdzonych zakażeń w kopalniach, a przecież młodych rodzin górniczych z dziećmi u nas w mieście nie brakuje. Obecnie czekamy na przebadanie i wyniki wszystkich pracowników ruchu Bielszowice KWK Ruda i dopiero te dane dadzą nam szerszy obraz tego, jaka jest u nas skala epidemii" - dodała prezydent Dziedzic.

Władze Rudy Śląskiej wskazują także na przypadek Łodzi, gdzie okazało się, że na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli jest 456 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. To blisko 14 procent. "Musimy mieć pewność, że wszystkie osoby, które będą się opiekować dziećmi, są zdrowe. Dlatego takie badania chcemy również przeprowadzić w Rudzie Śląskiej" – zapowiada Grażyna Dziedzic.

"Mam nadzieję, że rodzice i opiekunowie przyjmą naszą decyzję ze zrozumieniem. Nie była ona łatwa, bo część z nich chciałaby wrócić do pracy. Dlatego też przypominam, że rodzice mają pełne prawo do tego, by skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 14 czerwca" – przypomniała prezydent.

W Rudzie Śląskiej funkcjonują trzy żłobki miejskie, 29 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w 5 szkołach podstawowych, a także 29 ośmioletnich szkół podstawowych - w tym 3 specjalne. (PAP)

Foto: PAP


Komentarze