Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
13 °C
AAA

Pseudokibice ze Śląska aresztowani za pobicie i usiłowanie rozboju

Wiadomości
Policjanci z komisariatu I wspólnie z kryminalnymi zwalczający przestępczość pseudokibiców w Częstochowie zatrzymali w niedzielę 2 mieszkańców Kędzierzyna-Koźla w wieku 26 i 27 lat, którzy wspólnie z 16-letnim częstochowianinem usiłowali dokonać rozboju oraz napadli i pobili 6 przypadkowych osób. Cała trójka związana jest ze środowiskiem pseudokibiców sympatyzujących ze śląskimi klubami piłkarskimi. Dwóch z nich usłyszało zarzuty i trafiło do aresztu, 16-latkiem zajmie się sąd rodzinny.

Do zdarzenia doszło pod koniec września. Mieszkańcy jednego z bloków w centrum Częstochowy zgłosili awanturę i pobicie. Policjanci, którzy interweniowali na miejscu, ustalili, że 3 nieznanych sprawców weszło do jednego z bloków w centrum miasta i bez powodu pobiło pięciu mieszkających tam lokatorów.

Ze wstępnych ustaleń wynikało, że wcześniej mężczyźni poznali dwie częstochowianki w centrum miasta. Jedna z nich jako pierwsza opuściła towarzystwo i poszła do mieszkania swojej koleżanki więc nowo poznani postanowili, że pójdą po nią. Nie znali dokładnego adresu, dlatego dwóch z nich weszło do jednej z klatek i próbując znaleźć swoją nową koleżankę, pukali do każdych drzwi. Trzeci czekał przed blokiem. Po kilku nieudanych próbach w końcu dwóch mężczyzn weszło do jednego z mieszkań, gdzie była poszukiwana przez nich dziewczynę. Gdy zobaczyli, że w mieszkaniu byli jeszcze dwaj mężczyźni, bez słowa wyjaśnienia pobili ich, a następnie chcieli ukraść stojący w przedpokoju rower. Opór lokatora sprawił, że roweru nie udało im się ukraść, dlatego wyszli z mieszkania i skierowali się w stronę wyjścia.

Odgłosy awantury usłyszeli sąsiedzi. Chcąc dowiedzieć się co się stało i upomnieć lokatorów mieszkania, z którego również poprzedniego wieczoru słychać było głośne odgłosy imprezy, wyszli na korytarz. Gdy rozmawiali z najemcą lokalu, wrócili napastnicy. Tym razem był z nimi też trzeci mężczyzna. Gdy zobaczyli stojące na klatce osoby, zaczęli wszystkie po kolei bić, po czym uciekli. W toku postępowania policjanci ustalili, że ci sami mężczyźni tego samego dnia, również bez powodu, zaatakowali mężczyznę, który wykonywał prace budowlane na jednej z pobliskich ulic.

Kryminalni z komisariatu I wspólnie z operacyjnymi zajmującymi się przestępczością pseudokibiców skrupulatnie analizowali zebrany materiał i sprawdzali każdy trop, mogący naprowadzić ich na przestępców. Dysponując podanym przez pokrzywdzonych rysopisem, byli pewni, że za tymi przestępstwami stoją osoby spoza naszego powiatu. Po 1,5 miesiąca zatrzymali w Kędzierzynie-Koźlu dwóch agresorów powiązanych ze środowiskami pseudokibiców. To mieszkańcy tego miasta w wieku 27 i 26 lat. Podczas legitymowania 26-latka okazało się, że jest on poszukiwany przez opolski wymiar sprawiedliwości do odbycia kary pozbawienia wolności za pobicie. Za swój chuligański czyn mężczyźni odpowiedzą teraz przed sądem. Grozi im od 4 do 12 lat pozbawienia wolności. Trzecim ze sprawców okazał się 16-letni mieszkaniec Częstochowy, który odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o zastosowaniu względem pełnoletnich sprawców 2-miesięcznego aresztu.

 

Źródło: Komenda Miejska Policji w Częstochowie