Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Przebudowa rudzkiego muzeum miejskiego do listopada

Do listopada br. mają trwać jeszcze prace przy przebudowie i rozbudowie Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Potem powstanie tam nowa wystawa stała – prezentująca historię ekonomii w powiązaniu z dziejami miasta.

O postępach prac w rudzkim muzeum poinformował w piątek rudzki magistrat.

Przebudowa rozpoczęła się w 2017 r. W jej pierwszym etapie wykonano adaptację i przebudowę pomieszczeń po byłym komisariacie policji wraz z wykonaniem klatki schodowej i szybem windy. Rozpoczęty w sierpniu ub. roku obecny etap obejmuje remont budynku i obejścia muzeum oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.

Po remoncie Muzeum będzie miało do dyspozycji ok. 1430 m kw., w tym ok. 900 m kw. przestrzeni wystawienniczej. Znajdzie się tam wystawa stała pt. „Czas to pieniądz - historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”.

Ma to być pierwsza w Polsce wystawa muzealna kładąca nacisk na rozwój wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności oraz zasad funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej. Ma pokazywać dzieje cywilizacji i ekonomii, od pierwszych skupisk ludzkich do współczesności, jednocześnie promując etos pracy, patriotyzm gospodarczy czy zrównoważony rozwój.

Czytaj także: Metropolia szuka 25 młodych ludzi, którzy wesprą ją pomysłami

Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło przeznaczono na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum i na wystawy czasowe. Przywrócona zostanie też kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80. ub. wieku.

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ponad 8,7 mln. Unijny projekt modernizacji i renowacji zabytkowego budynku oszacowano na 4,8 mln zł (w tym unijne dofinansowanie przekracza 3,9 mln zł z RPO). Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołożyła 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. (PAP)

Foto: UM Ruda Śląska


Komentarze