Prawie 1500 uczestników Barbarian Race pojawiło się w Wiśle w weekend! [FOTO]

1 F

Redakcja

26 maja, 2021

Prawie 1500 zawodników w ciągu dwóch dni stanęło na starcie zawodów Barbarian Race rozgrywanych w Wiśle 22-23 maja! Bazą imprezy była skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Oprócz zawodników z Polski do Wisły zjechali miłośnicy biegów OCR z kilkunastu innych krajów europejskich: Austrii, Białorusi, Czech, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

W sobotnie przedpołudnie odbyła się rywalizacja Barbarian Opener dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biegami przeszkodowymi. Dystans około 8 km i 30 przeszkód najszybciej pokonał Paweł Bułeczka ze Zduńskiej Woli przed Dominikiem Ciućką z Żywca i Dominikiem Konkolem z Gilowic. Wśród kobiet zwyciężyła wiślanka Anna Barczuk, drugie miejsce zajęła Barbara Miłoś z Gdyni, a trzecie Paulina Wądołkowska z Gdańska. W biegu wystartowało 346 uczestników.

Najliczniej obsadzone zawody odbyły się tego samego dnia po południu. Barbarian Hill czyli IV Mistrzostwa Polski w Biegu na Skocznię  zgromadziły na starcie 712 śmiałków. Uczestnicy startowali po kilkadziesiąt osób w falach co 15 minut. Tytuł mistrza Polski z czasem 03:24 zdobył w tym roku Marcel Broj ze Źlinic w województwie opolskim.  O jedną sekundę wygrał z Andrzejem Karkoszką z Tychów (3:25) oraz o cztery sekundy z Tomaszem Kurkiem ze Święcan (3:28). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Iwona Januszczyk (czas 03:44) przed Liwią Kubin (04:11) oraz Anną Ficner (04:29).

Najważniejszy i najtrudniejszy bieg weekendu to tradycyjnie niedzielny bieg główny Barbarian Race na dystansie około 13 km i z prawie czterdziestoma przeszkodami. Tutaj wydarzenie podzielone jest na dwie kategorie – Elitę, która nie może korzystać z pomocy innych przy pokonywaniu przeszkód i też może opuścić maksymalnie dwie przeszkody (w zamian za co są karne rundy biegowe przed metą). Druga kategoria to Open, gdzie jest nieco łatwiej, bo nie ma limitu opuszczonych przeszkód, jednak za każde pominięcie jest kara czasowa doliczana do wyniku na mecie. Zwycięzcą Elity z czasem 01:17:18 został Dawid Hajnos, który o prawie dwie minuty wyprzedził Tomasza Oślizło i o sześć minut Marcela Fabiana. Spośród kobiet najlepszą okazała się Katarzyna Baranowska (01:46:53) przed Małgorzatą Szarugą (01:47:23) oraz Jolantą Papiór (01:52:03). Na dystansie open najszybszy był Mariusz Lewandowski (01:38:01), drugi Mateusz Czachurski a trzeci Jaroslav Novy z Czech. Natomiast wśród pań zwyciężyła Anna Piwowarczyk, drugie miejsce zajęła Patrycja Klonowicz, zaś trzecie miejsce Magdalena Zagrodzka. Na starcie niedzielnego biegu stanęło 423 zawodników!

Dekoracja zwycięzców odbyła się w niedzielne popołudnie na terenie skoczni w Malince. Najlepszych nagradzali burmistrz Wisły Tomasz Bujok oraz główny organizator biegu Grzegorz Szczechla.

Równocześnie z zawodami dorosłych, na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej toczyła się rywalizacja dzieci w wieku 4-12 lat. Zawodom Barbarian Kids towarzyszyła rekordowa frekwencja, mimo niezbyt sprzyjającej pogody. Na specjalnie przygotowanym dla najmłodszych torze sprawdziło się łącznie w ciągu dwóch dni około 300 dzieci! Tutaj nie było rywalizacji o miejsca, a po prostu dobra zabawa i chęć przebiegnięcia całej trasy i pokonania wszystkich przeszkód. Kolejny już rok z rzędu organizatorzy przygotowali bezpłatną możliwość startu dla setki dzieci z Wisły.