Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
16 °C
AAA

Ponowne otwarcie Muzeum Śląskiego

Artykuły
Od dziś ponownie można zwiedzać ekspozycje Muzeum Śląskiego mieszczącego się w katowickiej Strefie Kultury. Instytucja współprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po kilkutygodniowej przerwie, ponownie udostępnia zwiedzającym budynek główny i zlokalizowane w nim wystawy stałe oraz czasowe.

Hasłem „Spotkajmy się na miejscu” Muzeum Śląskie pragnie zachęcić nie tylko do odwiedzenia siedziby, ale również „przywitania się” z dawno niewidzianymi postaciami z obrazów uznanych artystów: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza. W samym centrum stolicy Górnego Śląska, na głębokości 14 metrów pod ziemią, można zwiedzić Galerię śląskiej sztuki sakralnej, budzącą ogromne emocje i zainteresowanie wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, a także wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej. Na zwiedzających czekają także wystawy czasowe. W monumentalnej przestrzeni Galerii jednego dzieła zobaczymy instalację japońskiej artystki Chiharu Shioty, z kolei w bardziej kameralnym otoczeniu można zapoznać się z wpływem myśli Aleksandra Jackowskiego na polskie kolekcje muzealne, a po chwili w Galerii plastyki nieprofesjonalnej przyjrzeć się pracom Pawła Wróbla, Jana Nowaka, Erwin Sówki czy Teofila Ociepki.         

Chętnych do odwiedzenia instytucja zaprasza w nowych godzinach otwarcia – obecnie ekspozycje można zwiedzać od godziny 12.00 do 18.00, a teren parkowy jest dostępny pomiędzy godziną 10.00 a 20.00. To nie jedyne zmiany. Bilety wstępu można zakupić w niższej cenie – biletu ulgowego, tj. 16 zł. Ponadto honorowane będą zakupione wcześniej wejściówki, z których goście nie mogli skorzystać w okresie wyłączenia instytucji. Jednocześnie Muzeum zachęca do kupowania biletów on-line, jak również do płatności bezgotówkowych.

W trosce o Państwa zdrowie zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych: zwiedzający nie skorzystają z obecnych na ekspozycjach multimediów i ekranów dotykowych. Ponadto czasowo nieczynne pozostaną przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka” (w budynku stolarni), czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego oraz strefa dla dzieci, która znajduje się na poziomie -4 głównego gmachu. Warto również pamiętać, że Muzeum tymczasowo wycofało ofertę wydarzeń dla grup, a liczba osób odwiedzających wystawy jest limitowana zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Goście mogą korzystać z parkingu naziemnego (parking podziemny jest dostępny jedynie dla osób niepełnosprawnych) oraz z szafek depozytowych.    

Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich standardów sanitarnych, dlatego w trosce o zdrowie gości i pracowników Muzeum wprowadziło bezdotykowy pomiar temperatury. Instytucja przygotowała również dozowniki z środkami do dezynfekcji rąk, które znajdują się zarówno przy wejściu, jak i przy wyjściu oraz w punktach kasowych. Wewnątrz budynków zwiedzający muszą pamiętać o obowiązkowym noszeniu maseczek oraz zachowywaniu dystansu.

Udostępnienie wystaw to drugi etap otwarcia Muzeum Śląskiego, bo już od ubiegłego tygodnia, od 26 maja możliwe jest korzystanie z aktywności na terenie zewnętrznym. Można wjechać na wieżę widokową dawnego szybu Warszawa II oraz zwiedzać z przewodnikiem teren dawnej kopalni ścieżką „Byzuch u Ferdynanda” (obie oferty dla maksymalnie 4 osób). Wolny czas goście Muzeum Śląskiego w dalszym ciągu mogą spędzać w ogrodzie społecznym oraz włączać się aktywnie do zabawy „Industrialna Podróż – quest”.


Komentarze