Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-3 °C
AAA

Nowe, zielone tablice rejestracyjne. Dla kogo?

Moto
Od niedawna można wyrabiać nowe, zielone tablice rejestracyjne i tak zwane profesjonalne dowody rejestracyjne. O co chodzi?

Wszystko po to, by łatwiej było między innymi organizować jazdy testowe. Taki rozwiązanie jest ułatwieniem dla producentów samochodowych, czy dealerów. Dotychczas każdy pojazd musiał być rejestrowany jak każde inne auto. Podobnie musiały robić na przykład instytuty badawcze. 

Czytaj także:  KŚ przewiozły w 2019 r. ponad 20 mln pasażerów

Dzięki nowym przepisom, wystarczy, aby dealer złożył wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji, To pozwala dostać jeden dowód rejestracyjny oraz tablice, dzięki którym na tych samych numerach może poruszać się wiele pojazdów. 

Jak wyjaśnia minister cyfryzacji, Marek Zagórski - Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P”. Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone - dodaje. 

Profesjonalna rejestracja pojazdów ułatwi pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe. Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim między innymi liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Jak czytamy na stronach ministerstwa, później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice. A jeśli klient salonu motoryzacyjnego będzie chciał przetestować kolejny pojazd, to wystarczy przenieść tablicę, powtórzyć minimalne formalności.

Źródło, fot.: Ministerstwo Cyfryzacji 


Komentarze