Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Nowa stacja demineralizacji wody w Elektrowni Łagisza w Będzinie

#EkoSilesia
Kosztem ponad 40 mln zł grupa Tauron uruchomiła nową stację demineralizacji wody w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Zasilana wodami pobliskiej rzeki Przemszy instalacja zapewni elektrowni ciągłość dostaw wody o wymaganych parametrach.

W Elektrowni Łagisza pracuje jedna z najnowocześniejszych jednostek wytwórczych Taurona - oddany do użytku 11 lat temu blok węglowy o mocy 460 megawatów, którego działanie wymaga m.in. dużych ilości wody - jej niewłaściwa jakość może prowadzić do korozji i awarii.

Dotychczasowa instalacja demineralizacji była zasilana wodami odpadowymi z wysłużonych bloków energetycznych o mocy 120 megawatów. Perspektywa ich trwałego wyłączenia z ruchu była jedną z przesłanek decyzji o nowej inwestycji. W obecnej stacji proces wstępnego uzdatniania dostosowano do parametrów wody z nowego źródła - rzeki Przemszy.

Przedstawiciele Taurona wskazują, iż czystość wody ma duże znaczenie dla bezawaryjnej produkcji prądu i ciepła w elektrowniach. Nieodpowiednia woda przyczynia się do odkładania osadów ograniczających przewodność cieplną - to jedna z przyczyn korozji urządzeń energetycznych. Osady mogą prowadzić do przegrzania ścian kotła, powodując naprężenia i awarie.

"Dzięki nowej stacji zapewniona została ciągłość dostaw wody zdemineralizowanej i zmiękczonej dla urządzeń wytwórczych oraz kotłów szczytowo rezerwowych w Elektrowni Łagisza, a także na potrzeby uzupełnienia jej obiegów ciepłowniczych" – poinformował prezes spółki Tauron Wytwarzanie Kazimierz Szynol, cytowany w poniedziałkowej informacji firmy.

Wartą ponad 40 mln zł inwestycję zrealizowało polsko-węgierskie konsorcjum firm Instal Kraków i Hidrofilt Water Treatment. Działanie instalacji w całości opiera się na technikach membranowych. Oznacza to minimalne zużycie chemikaliów w procesie uzdatniania wody, co sprawia, że proces jest neutralny dla środowiska. W części procesów uzdatniania zamiast chemikaliów wykorzystywany jest prąd.

Woda z nowej stacji demineralizacji wykorzystywana jest też w procesach ciepłowniczych. Będzińska Elektrownia Łagisza jest źródłem ciepła dostarczanego do ponad 260 węzłów w budynkach, co daje w sumie możliwość podłączenia prawie 20 tys. mieszkań w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością dostaw także do części Sosnowca.(PAP)

foto: www.tauron-wytwarzanie.pl


Komentarze