Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

Lektura obowiązkowa: książka o wybitnych sportowcach i trenerach [WIDEO]

Wiadomości
Zawodnicy i trenerzy, którzy tworzyli historię polskiego sportu po drugiej wojnie światowej, dziś dzielą się wspomnieniami z czasów kariery i podpowiadają rówieśnikom, jak utrzymać formę, dbając o swoje zdrowie i samopoczucie. Piłkarze, siatkarze, kolarze, lekkoatleci i przedstawiciele innych dyscyplin są bohaterami nowej publikacji „Gdy milkną oklaski. Życie na sportowej emeryturze – wywiady z mistrzami”

Do książki trafiły m.in. rozmowy ze złotymi medalistami olimpijskimi: bokserem Marianem Kasprzykiem, siatkarzem Tomaszem Wójtowiczem i pięcioboistą Januszem Peciakiem. Mistrz olimpijski z Montrealu (1976), który w tym roku skończył 71 lat, opowiada o swoich sportowych początkach i karierze, w której nie brakowało sukcesów, ale i trudnych chwil.

Bycie najlepszym to nie tylko kwestia talentu, ale też umiejętność zorganizowania życia tak, by na najwyższym poziomie sportowym zaprezentować się lepiej nawet od tych, którzy mają większy talent

mówi Peciak, który w roli zawodnika, trenera i działacza był łącznie na 12 igrzyskach olimpijskich.

Dziś pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego i jest odpowiedzialny za przygotowania polskiej drużyny do igrzysk olimpijskich w Tokio.

W książce nie zabrakło rozmów z wybitnymi trenerami piłki nożnej, w przeszłości także zawodnikami: Jackiem Gmochem, Henrykiem Kasperczakiem i Andrzejem Strejlauem, a także wywiadów z kolarzami czy lekkoatletami.

Zaprosiliśmy polskich mistrzów, by teraz, gdy są już na sportowej emeryturze, opowiedzieli swoim rówieśnikom o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna

mówi Maciej Zdziarski, autor publikacji.

Większość bohaterów, choć dawno skończyła 60 lat, nadal jest aktywna i namawia do tego innych. 

Tadeusz Mytnik – kolarz, wicemistrz olimpijski z Montrealu, dwukrotny złoty i brązowy medalista mistrzostw świata w jeździe drużynowej, od lat bierze udział w imprezach promujących jazdę na rowerze. – Dzięki takim przedsięwzięciom inni mogą zobaczyć, że są tacy ludzie jak my, którzy nie siedzą w bamboszach, tylko są aktywni. Wciągnąłem w sport naprawdę wiele osób. Mam gros lekarzy, którzy kiedyś się mną opiekowali jako sportowcem, a dziś sami jeżdżą na rowerach. Takie historie utwierdzają mnie w tym, że można dać impuls do zmiany.

Bezpłatne egzemplarze albumu „Gdy milkną oklaski..” właśnie trafiły do 400 uniwersytetów trzeciego wieku i klubów seniora w całej Polsce. Książka wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Publikacja ukazała się pod honorowym patronatem i ze słowem wstępnym Ryszarda Czarneckiego, Członka Prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego. Partnerami wydania są Poczta Polska i Krajowa Spółka Cukrowa.

Wszystkie wywiady ze sportowcami można znaleźć na stronie www.gdymilknaoklaski.pl.


Komentarze