Morawiecki w Katowicach z dumą o Relidze, Zembali i Maciejewskim

Mid 21118260

Redakcja

18 stycznia 2021

Dla mnie jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, oparty o najnowsze rozwiązania medyczne - mówił premier Mateusz Morawiecki, wizytując w poniedziałek centrum badawcze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Szef rządu podkreślał, że do takiego centrum można będzie w przyszłości przyciągać naukowców z całego świata. "W takim centrum, jak tu jest tworzone na Śląsku, będzie można wręcz stworzyć szczepionkę. To są najnowsze techniki, najnowsze technologie medyczne, które będziemy tutaj wykorzystywać" - mówił Morawiecki.

Dodał, że Śląsk słynie na całym świecie nie tylko z przemysłu, ale również z innowacji w medycynie. "A wiemy doskonale, że XXI wiek, już w szczególności ta najbliższa, nadchodząca dekada, która właśnie się zaczyna, to dekada podnoszenia naszej jakości służby zdrowia i podnoszenia naszych możliwości w medycynie" - powiedział premier.

Przypomniał też postacie wybitnych polskich lekarzy, profesorów: Zbigniewa Religi i Mariana Zembali, którzy w dokonywali unikatowych operacji przeszczepów serca (w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu), a także prof. Maciejewskim, który w 2013 r. wraz z zespołem lekarzy z Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach dokonał pierwszej w historii operacji przeszczepu twarzy ratującej życie pacjenta.

Dumni jesteśmy z tych polskich osiągnieć, z tego, że Polka kieruje jednym z zespołów CureVac (chodzi o dr Mariolę Fotin-Mleczek - PAP), pracujących nad szczepionką. Dumni jesteśmy z naszych osiągnieć z przeszłości - jak wspominaliśmy przed chwilą - Hilarego Koprowskiego, naszego rodaka, który wymyślił szczepionkę na polio, przeciw chorobie Heinego-Mediny, ale przede wszystkim chcemy, żeby te nowe rozwiązania były tworzone tutaj”

powiedział Morawiecki.

Według szefa rządu wkrótce w Polsce będą powstawać technologie genetyczne ratujące życie. "Dla mnie jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, ale także oparty o najnowsze rozwiązania medyczne, żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe, jak właśnie to tu na Śląsku" - zaznaczył Morawiecki.

W kampusie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w dzielnicy Ligota, dobiega końca budowa czterech laboratoriów w ramach Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed. Obecnie zakończyły się tam prace budowlane i laboratoria czekają na wyposażenie. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 29.9µg/m3 PM2.5: 23.2µg/m3