Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
7 °C
AAA

Metan droższy od CO2. Kopalnie upadną od dodatkowych opłat

Wiadomości
Międzynarodowa Agencja Energii – jak informuje portal nettg.pl – przedstawiła dokument, z którego wynika, że metan jest znacznie gorszy od CO2 dla środowiska naturalnego. Rekomendacja? Konieczność eliminacji. Kopalnie metanowe za kilka lat będą mieć ogromny problem. Chyba, że PGG zacznie realizować na poważnie swój pomysł.

Dla polskiej energetyki koszty związane z opłatami za CO2 są na niebotycznym obecnie poziomie. Dla mieszkańców nie tylko naszego regionu oznacza to najpewniej podwyżki cen prądu od przyszłego roku.

Jeśli, jak wynika z dokumentu, szkodliwość metanu, obecnego przy wydobyciu węgla jest 30-krotnie większa, to i opłaty związane z emisją metanu do atmosfery będą znacznie wyższe. Wedle dokumentu należy dążyć do eliminacji metanu z procesu wydobycia węgla. W efekcie koszty wydobycia drastycznie by wzrosły, najbardziej tam, gdzie w procesie wydobycia węgla metanu jest najwięcej. Komisja Europejska już analizuje możliwość uruchomienia handlu emisjami metanu.

Czytaj także: nowe ściany, nowe szanse na robotę przy węglu

Koszty dla branży węglowej w Polsce? Rocznie ok. 1 mld Euro! Zwłaszcza, że nasze kopalnie potrafią wykorzystać ledwie cześć emitowanego przy wydobyciu metanu. To oznacza kolejne zamknięcia kopalń. I eliminację węgla z rynku.

Szansą są m.in. prace w Polskiej Grupie Górniczej – gdzie wspólnie z PGNiG testuje się możliwości wydobycia czystego metanu jeszcze przed eksploatacją złóż węgla. Tyle, że tempo prac jest na takim poziomie, że kolejne regulacje z Brukseli i tak uderzą w polskie górnictwo. 


Komentarze