Metan droższy od CO2. Kopalnie upadną od dodatkowych opłat

Dla polskiej energetyki koszty związane z opłatami za CO2 są na niebotycznym obecnie poziomie. Dla mieszkańców nie tylko naszego regionu oznacza to najpewniej podwyżki cen prądu od przyszłego roku.
Jeśli, jak wynika z dokumentu, szkodliwość metanu, obecnego przy wydobyciu węgla jest 30-krotnie większa, to i opłaty związane z emisją metanu do atmosfery będą znacznie wyższe. Wedle dokumentu należy dążyć do eliminacji metanu z procesu wydobycia węgla. W efekcie koszty wydobycia drastycznie by wzrosły, najbardziej tam, gdzie w procesie wydobycia węgla metanu jest najwięcej. Komisja Europejska już analizuje możliwość uruchomienia handlu emisjami metanu.
Czytaj także: nowe ściany, nowe szanse na robotę przy węglu
Koszty dla branży węglowej w Polsce? Rocznie ok. 1 mld Euro! Zwłaszcza, że nasze kopalnie potrafią wykorzystać ledwie cześć emitowanego przy wydobyciu metanu. To oznacza kolejne zamknięcia kopalń. I eliminację węgla z rynku.
Szansą są m.in. prace w Polskiej Grupie Górniczej – gdzie wspólnie z PGNiG testuje się możliwości wydobycia czystego metanu jeszcze przed eksploatacją złóż węgla. Tyle, że tempo prac jest na takim poziomie, że kolejne regulacje z Brukseli i tak uderzą w polskie górnictwo.