Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

List premiera do uczestników XV Pielgrzymki biegowej w Katowicach

Wiadomości
Premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników i organizatorów XV Pielgrzymki biegowej od Pomnika - Krzyża Poległych Górników KWK "Wujek" w Katowicach do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie - napisała Facebooku poseł Bożena Borys-Szopa (PiS).

Borys-Szopa zamieściła w niedzielę na swoim Facebooku skan listu premiera.

16 grudnia 1981 r. to dzień zapisany na kartach polskiej historii krwią górników kopalni +Wujek+. Wówczas, w największej masakrze stanu wojennego, komunistyczna władza pokazała swe prawdziwe, totalitarne oblicz”
przypomniał Morawiecki w liście skierowanym do uczestników i organizatorów XV Pielgrzymki biegowej

"Dziś, prawie 39 lat później, oddajemy hołd dziewięciu zabitym górnikom i wszystkim ofiarom tamtego mrocznego okresu" - zapewnił premier.

Przekazał wyrazy głębokiego szacunku "uczestnikom i organizatorom XV Biegu Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego, którzy utrwalają tamte wydarzenia".

"Stojąc pod pomnikiem Poległych Górników KKW +Wujek+, przywołujemy dramat pokolenia lat 80. Pokolenia, które marzyło o Polsce niepodległej, sprawiedliwej i solidarnej. Kontynuowało w ten sposób drogę ku wolności wyznaczoną wydarzeniami Grudnia'70, Czerwca'76 i Sierpnia 1980 roku" - napisał. "Dziś wiemy, że każdy etap tej drogi był istotny i że każda próba zerwania kajdan komunistycznego reżimu nie byłaby możliwa bez poprzedniej" - ocenił Morawiecki.

Podkreślił, że Polacy "nigdy nie zapomną o roli, jaką w tym trwającym wiele dekad procesie odegrali górnicy +Wujka+". "Nie zapomnimy o ich wielkiej odwadze, gdy stanęli naprzeciw czołgów i tysięcy funkcjonariuszy milicji i wojska. Na zawsze będziemy pamiętać o ich bohaterstwie" - zapewnił premier.

Zwrócił uwagę, że "XV Bieg Pamięci ku Czci Męczenników Stanu Wojennego to przede wszystkim wyraz hołdu, który oddajemy bohaterom naszej wolności, ale jest to także wielki projekt edukacyjny". "To wydarzenie buduje przecież świadomość, że wolność ojczyzny nie jest nam po prostu dana, że wywalczyły ją pokolenia Polaków, płacąc za nią daninę krwi" - wyjaśnił.

W niedzielę rano uroczystościami pod pomnikiem Poległych Górników KWK "Wujek" w Katowicach rozpoczęła się XV Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy sztafety przebiegną w ciągu dwóch dni do grobu ks. Popiełuszki w Warszawie.

Uroczystości poprzedziła o godz. 7.30 msza św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie i złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II.(PAP)


Komentarze