Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Kopalnie inwestują w solary. PGG uruchamia instalacje fotowoltaiczne w Halembie i Sośnicy

Wiadomości
PGG w perspektywie dekady chce stać się silnym podmiotem operującym na rynku wydobywczym, energetyki odnawialnej, usług konstrukcyjnych oraz karbochemii. W opracowaniu jest już green book, który ma być kompleksowym dokumentu, w którym znajdą się założenia oraz nowe kierunki rozwoju spółki związane m. in. z projektami fotowoltaicznymi, zgazowania węgla oraz rozwoju nowych usług w oparciu o infrastrukturę i potencjał górnictwa.

- Produkowana energia z instalacji fotowoltaicznych zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy także nowe miejsce pracy dla osób nadzorujących pracę tych instalacji – powiedział prezes PGG Tomasz Rogala.

Pierwszy z rozstrzygniętych właśnie przetargów dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych dla oddziału Kopalnia Węgla Kamiennego Ruda, Ruch Halemba. Przedsięwzięcie będzie realizowane ze środków własnych spółki. Obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznych o szczytowej mocy ok. 500 kilowatopików na dachach obiektów należących do kopalni. Wykonawca ma pięć miesięcy czasu na realizację zadania od czasu podpisania umowy.

Moc ogniwa fotowoltaicznego wyrażana jest w watach mocy szczytowej(ang. watt peak), oznaczona indeksem "p" za jednostką wat lub kilowat.

- Spółka rozstrzygnęła także przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej związanej z zabudową 35 dachów istniejących budynków, a także montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy szczytowej ponad 20 megawatopików na hałdzie przy kopalni Sośnica, wzdłuż autostrady A4. Wybór wykonawcy tego projektu przewidziany jest na wrzesień br. "Wybraliśmy hałdy ze względu na możliwość zagospodarowania tego terenu oraz ich nasłonecznienie i nachylenie, które można wykorzystać" - wyjaśnił rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

(PAP)


Komentarze