Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
26 °C
AAA

Kolejne zarzuty dla członków gangu „Psychofans”. Zatrzymano 12 pseudokibiców

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców Ruchu Chorzów.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym 66 zarzutów dotyczących m.in. szeregu włamań i napadów rabunkowych kwalifikowanych z art. 279 § 1 kk oraz art. 280 § 2 kk oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk.

Jedno ze zdarzeń polegało na włamaniu do hurtowni, z której skradziono 122 tony liści tytoniu o wartości ponad 255 tysięcy Euro. W czasie jednego z rozbojów popełnionego przy użyciu maczet podejrzani skradli flagę innego śląskiego klubu piłkarskiego. Dodatkowo zarzutami objęto działalność „Psychofans” w zakresie uszczupleń podatku VAT w wysokości co najmniej 3,3 miliona złotych. Uczestniczące w tym procederze osoby wystawiły i księgowały faktury VAT dokumentujące fikcyjny obrót gospodarczy, co skutkowało uszczupleniem podatku. W ekonomicznym wątku śledztwa prokurator przedstawił zarzuty dotyczące wyłudzenia kredytów na szkodę banków i innych podmiotów o wartości ok. 3 milionów złotych. Czyny te zakwalifikowane zostały z art. 271 § 1 i 3 kk, oraz 286 § 1 kk w zw. z art. 294 § 1 kk.

Ponadto prokurator przedstawił części z zatrzymanych zarzuty udziału w bójkach tzw. „ustawkach kibicowskich" kwalifikowane z art. 158 § 1 kk oraz art. 159 kk. Jak wynika z ustaleń postępowania jedna z bójek miała miejsce w marcu 2017 roku na autostradzie A4. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na obawę ucieczki, ukrycia się podejrzanych, obawę matactwa, a także zagrożenie surową karą, prokurator wystąpił z wnioskami o zastosowanie wobec 5 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni. Sąd uwzględnił 4 wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 4 podejrzanych .

Wobec 7 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 40 tysięcy złotych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami występującymi w sprawie.

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans” powiązanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Grupa działała w okresie od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku, na terenie m.in. województwa śląskiego i małopolskiego, a w szczególności takich miast jak Chorzów, Katowice, Kraków.

Działalność grupy koncentrowała się na popełnianiu przestępstw takich jak pobicia, bójki z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, uprowadzenia dla okupu, przestępstwa narkotykowe, rozboje, oszustwa oraz przestępstwa przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów. W postepowaniu podejrzanych jest 80 osób.

Dotychczas Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował 17 aktów oskarżenia przeciwko 107 osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej „Psychofans”.

 


Komentarze