Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
27 °C
AAA

Katowice: W basenach system wykrywający utonięcia [GALERIA]

Wiadomości
Coraz bliżej otwarcia miejskiego basenu przy ulicy Hallera w Katowicach. Pierwsze odbiory techniczne powinny się rozpocząć na początku 2020 roku. 

Kilka tygodni dłużej, ze względu na prace dodatkowe, potrwa budowa pływalni przy ulicu Kościuszki. W obu obiektach zastosowano innowacyjne rozwiązania m.in. zabudowany na stałe pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć. Obiekty wyposażone zostały także w nowoczesne systemy fotowoltaiki częściowo pokrywające zapotrzebowanie energetyczne obiektu.

Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia (w basenach przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), sale sportowe, sauny. Baseny w dzielnicach zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo, dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć.

Marcin Krupa - Prezydent Katowic

Obecnie trwają ostatnie prace przy elewacjach budynków, zagospodarowaniem terenu, a także wykonawca zajmuje się pracami wykończeniowymi oraz wyposażaniem budynków.

Czytaj także: Dodatkowe tramwaje w Sylwestra na Stadion Śląski.

Basen przy ul. Hallera został już próbnie napełniony wodą, a szkolenia i odbiory wstępne w tym obiekcie zaplanowano na pierwsze tygodnie stycznia. W obiekcie zamontowany zostanie również DPS - system wykrywania utonięć, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w obiekcie oparty na zaawansowanych algorytmach behawioralnej analizy obrazu z kamer podwodnych, a także system zasilania wspomagany fotowoltaiką.

Oznacza to wykorzystanie nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku, które skutkować będzie poprawą stanu środowiska naturalnego dzięki ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna polega na przetwarzaniu energii słonecznej na drodze konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Wyprodukowana w ten sposób energia, za pomocą przewodów elektrycznych, zostaje dostarczona do wewnętrznej instalacji elektrycznej.

- Aktualnie uruchamiamy nowoczesną technologię uzdatniania wody – mówi Arkadiusz Truszkowski dyrektor projektu z firmy NDI. - Składają się na nią filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodowego na zasadzie elektrolizy membranowej z chlorku sodu. Powyższe rozwiązania oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, zapewniają najwyższą jakość wody oraz niskie zużycie energii i odczynników chemicznych – dodaje dyrektor. 

Przypomnijmy, że w przypadku trzeciego basenu w Zadolu - wykonawca tego obiektu nie wywiązał się z umowy. W związku z tym miasto Katowice podjęło działania, by rozwiązać umowę z wykonawcą, by możliwie szybko wybrać podmiot, który dokończy budowę. Przepisy prawa są jednak w takich sytuacjach bardzo złożone. Aby rozpisać nowy przetarg na kontynuowanie inwestycji miasto musi wykonać czasochłonną inwentaryzację tego, co na budowie basenu zostało wykonane, a czego wykonawca nie zrealizował i zaktualizować kosztorysy. Po zakończeniu działań formalno-prawnych, najwcześniej ogłoszenie przetargu będzie możliwe w I kwartale przyszłego roku, wtedy basen powinien zostać oddany do użytku do końca 2021 roku. 

Fot.: UM Katowice


Komentarze