Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Katowice walczą z negatywnymi skutkami smogu!

Czy smog wpływa na nasze zdrowie i społeczne zachowania? Oczywiście, że tak! Według danych WHO, nawet 50 tysięcy Polaków może umierać rocznie na choroby wywołane przez oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego Katowice już od kilku lat próbują walczyć z wszystkimi negatywnymi skutkami smogu.

Według Polskiego Alarmu Smogowego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, smog może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie w całym zakresie. Zagraża przede wszystkim układowi krążenia i oddechowemu. Jednak może wpłynąć też na układ nerwowy, a nawet wywołać nowotwory lub cukrzycę.

Największą trwogę wywołała prezentacja na katowickiej Radzie ds. poprawy jakości powietrza prof. Buszmana, który pokazał powiązania dni z dużym smogiem ze zgłoszeniami problemami z oddychaniem i krążenia w przeciągu kolejnych 3-4 tygodni – tłumaczy Daniel Wolny z katowickiego Biura Zarządzania Energią.

Dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest takie groźne? Głownie z powodu pyłu zawieszonego, na które składają się wszystkie cząsteczki pochodzące z spalin oraz spalania paliw stałych w domowych piecach. Rozróżnia się pył zawieszony PM 2,5 oraz PM 10. Czym się różnią? PM 2,5 to cząsteczki o średnicy do 2,5 mikrometra, a PM 10 to cząsteczki o średnicy pomiędzy 2,5 – 10 mikrometra. Groźniejsze dla naszego zdrowia są te mniejsze, ponieważ z łatwością przedostają się przez górne drogi oddechowe i trafiają do pęcherzyków płucnych. Następnie mogą trafić do naszego układu krwionośnego.

CZYTAJ TAKŻE - Daniel Wolny o czystości powietrza

Na pył zawieszony składa się według Polskiego Alarmu Smogowego w głównej mierze mikrocząsteczki sadzy. Pochodzi ona z spalania paliw stałych w starych kotłach oraz spalin (głównie silników diesla). Jednak to nie wszystkie zagrożenia, które znajdują się w smogu. Możemy oddychać również benzo(a)pirynem, który normalnie truje „miłośników” papierosów. Nieprzypadkowo Polski Alarm Smogowy wyliczył, że mieszkańcy miast województwa śląskiego mogą „wypalacz” nawet paczkę papierosów dziennie.

Dlatego między innymi Miasto Katowice postanowiło walczyć z problemem smogu i nie czeka na to, aż na ulicach nie będzie można już normalnie oddychać. 1 lutego 2019 roku powołano w Urzędzie Miasta samodzielny referat Biura Zarządzania Energią. Również od kilku lat władze miasta dofinansowują wymianę kotłów.  Wywołało to pozytywny skutek społeczny wśród mieszkańców Katowic – Prezydent Marcin Krupa kilka lat temu zdecydował o zwiększeniu dofinansowania na wymianę pieców. I widzimy tego skutek. Wcześniej wymienialiśmy standardowo do 300 kotłów. Już 2 lata temu było ich około 1000, a rok temu 1200. Na ten rok mamy zaplanowanych 1500 wymian systemów grzewczych -  dodaje Daniel Wolny.

Kierownik Biura Zarządzania Energią przedstawia również pozostałe pozytywne skutki społeczne, które wynikają z przeprowadzenia szerokiej kampanii informacyjno-edukacyjnej prowadzonej przez Urząd Miasta Katowice - Widzimy, że odbiór społecznych naszych działań jest coraz większy. Chociaż mamy jednak sygnały, że niektórych ludzi w ogóle to nie interesuje (…) Prowadzimy szeroki zakres działań informacyjno-edukacyjnych przez wszystkie nasze media, a angażujemy w to nawet straż miejską. W tamtym roku zorganizowaliśmy cykl 11 spotkań z mieszkańcami – komentuje Wolny. Oznajmił również, że Miasto Katowice zaplanowało już kolejne projektu edukacyjne.


Komentarze