Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
12 °C
AAA

Już ponad 150 "Psycho Fansów" usłyszało zarzuty

Wiadomości
fot. CBŚP
W wielowątkowym śledztwie dotyczącym działalności grupy przestępczej "Pycho Fans", skupionej wokół pseudokibiców Ruchu Chorzów, zarzuty przedstawiono już łącznie ponad 150 osobom – przekazał w poniedziałek szef śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o zatrzymaniu 11 osób powiązanych pseudokibicami Ruchu Chorzów, tzw. „Psycho Fans” i inną, grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Dwóch podejrzanych miało okraść klub sportowy, któremu kibicowali.

Prok. Tadla powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że na tym, kolejnym etapie śledztwa dotyczącym "Psycho Fans" przedstawiono zarzuty w sumie 13 osobom. "To ponad 60 zarzutów popełnienia przestępstw polegających przede wszystkim na obrocie znacznymi ilościami narkotyków, a także przestępstwa polegające na licznych włamaniach, napadach rabunkowych, rozbojach, których ci sprawcy dopuścili się w trakcie działalności tej grupy" - opisywał prokurator.

Jedno z zarzucanych podejrzanym przestępstw dotyczy rozboju na szkodę klubu sportowego Ruch Chorzów. "W wyniku tego czego Maciej M. oraz inni sprawcy po zastraszeniu strażnika dokonali kradzieży komputera oraz środków pieniężnych o łącznej wartości ponad 23 tys. zł" - powiedział Tadla.

Prokuratura zaznacza, że w prowadzonym postępowaniu pojawił się także wątek gospodarczy. Według ustaleń śledztwa, Maciej M. oraz inne osoby z trzonu tej grupy dopuściły się poświadczenia nieprawdy w fakturach, księgujących fikcyjne zdarzenia gospodarcze, co umożliwiało uszczuplenie podatku VAT na kwotę ponad 8 mln zł.

"Dodam, że jeden z tych czynów kwalifikuje się jako zbrodnia vatowska, a zatem za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 25 lat więzienia" - zaznaczył prokurator. Do sądu trafiło wnioski o aresztowanie 11 spośród podejrzanych, wszystkie zostały uwzględnione.

"Łącznie do chwili obecnej w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej +Psycho Fans+ skierowano 17 aktów oskarżenia, a zarzuty usłyszało ponad 150 osób" - powiedział prok. Tadla.

Jak sprecyzował, wiele spośród ostatnio sformułowanych zarzutów usłyszały osoby, które już wcześniej były podejrzane w śledztwie dotyczącym "Psycho Fans". W jednym przypadku jest to osoba, która już została skazana za zaatakowanie innych członków grupy, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania.

Jak podało wcześniej CBŚP, informując o zatrzymaniu 11 osób, w trakcie realizacji zabezpieczono broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz markowe zegarki o łącznej wartości blisko 150 tys. zł. Prokurator przedstawił podejrzanym łącznie 66 zarzutów. 9 osób miało należeć do "Psycho Fans", a kolejne 5 do innej zbrojnej grupy przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków, w tym 94 kg marihuany, 96 kg amfetaminy, 12 kg mefedronu oraz 11 tys. sztuk tabletek ecstasy.

Część z podejrzanych usłyszała zarzuty handlu i nielegalnego posiadania broni palnej, rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Prokuratura Krajowa podała, że w trakcie jednego z włamań łupem sprawców padło ponad 120 ton liści tytoniu o wartości ponad 255 tys. euro, a innym razem 525 tys. zł w gotówce. W wyłudzenia VAT na podstawie fałszywych dokumentów sprzedaży "projektów inwestycyjnych" o łącznej wartości 50 mln zł podejrzany jest m.in. Maciej M. "Maślak" i Łukasz L. "Lucky", za co grozi im nawet do 25 lat pozbawienia wolności

Najważniejszy proces "Psycho Fans" toczy się o września 2019 r. przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Na ławie oskarżonych zasiada w nim blisko 50 osób. To jedna z największych spraw dotyczących przestępczości tzw. pseudokibiców w kraju. Prokuratura Krajowa zarzuciła oskarżonym około 100 przestępstw, m.in. zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, pobicia, rozboje, kradzieże i handel narkotykami.

(PAP)