Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Jakobsen będzie wybudzany ze śpiączki stopniowo, do piątku

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który doznał najpoważniejszych obrażeń w kraksie na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, będzie wybudzany ze śpiączki farmakologicznej stopniowo, do piątkowego poranka - podał szpital św. Barbary w Sosnowcu, gdzie leczony jest sportowiec.

Obecnie stan kolarza, który w nocy przeszedł pięciogodzinną operację, jest stabilny. Kolejne informacje w tej sprawie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu zamierza przedstawić w piątek. Briefing planowany wcześniej na czwartkowe popołudnie odwołano.

Próba wybudzania pacjenta ze śpiączki farmakologicznej będzie następowała stopniowo, dlatego najprawdopodobniej nastąpi dopiero jutro w godzinach porannych i dopiero wtedy będziemy mogli podać nowe informacje na temat jego stanu zdrowia

poinformował w czwartek rzecznik szpitala Tomasz Świerkot.

Jak wcześniej informował wicedyrektor placówki ds. lecznictwa dr Paweł Gruenpeter, kolarz jest w stanie ciężkim, ale stabilnym; obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla jego życia. Sportowiec doznał poważnych urazów twarzoczaszki - okolic oczodołu, szczęki i żuchwy, a także stłuczenia klatki piersiowej. Dotychczasowe badania wskazują, że nie doszło do uszkodzenia gałek ocznych, mózgu i kręgosłupa.

Jak informowała wcześniej lekarz wyścigu lekarz wyścigu Barbara Jerschina, oprócz Jakobsena, w czwartek szpitalach przebywa jeszcze trzech zawodników: Damien Touze, Marc Sarreau i Eduard Prades. Jeden z nich, także leczony w Sosnowcu, ma złamaną rękę.

Po środowym wypadku do Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach trafili trzej kolarze, m.in. sprawca kraksy, Holender Dylan Groenewegen, a także sportowcy z Francji i Hiszpanii - żaden z nich nie wymagał operacji. Dwaj poszkodowani doznali urazów obojczyka - po opatrzeniu opuścili szpital; ich stan jest dobry. Najdalej jutro wypisany ze szpitala będzie także hiszpański kolarz, u którego stwierdzono niegroźny uraz jednego z kręgów szyjnych.

Ponadto poszkodowany jest jeden sędziów wyścigu - w stabilnym stanie przebywa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, gdzie w czwartek przechodzi dalsze badania.

Okoliczności wypadku wyjaśnia katowicka policja, która prowadzi postępowanie pod kątem naruszenia art. 156 Kodeksu karnego, dotyczącego spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W czwartek Prokuratura Rejonowa Katowice-Północ przekazała zgromadzony w tej sprawie materiał do katowickiej Prokuratury Okręgowej, która zdecyduje o dalszych działaniach w tym śledztwie.

Za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu grozi do trzech lat więzienia, zaś za działanie umyślne - kara powyżej 3 lat pozbawienia wolności. (PAP)


Komentarze