Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
0 °C
AAA

Gliwice: tężnia solankowa w lesie komunalnym [Foto]

Tężnię solankową w gliwickim lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej oddał do użytku miejscowy samorząd. Miasto zachęca do odpoczynku w tym miejscu, z uwzględnieniem zasad związanych z epidemią.

Jak podał w swoim piątkowym biuletynie gliwicki magistrat, z budowanej w ostatnich miesiącach tężni można już korzystać. Znajduje się ona z dala od ruchliwych ulic, w głębi lasu przy ul. Chorzowskiej. Powstała na planie prostokąta o wymiarach ok. 13 m na 40 m, ma prawie 8 m wysokości i jest zadaszona.

Wokół powstała strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz ogród. Wyeksponowano rosnący tam wcześniej dąb i posadzono w sumie ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin. W pobliżu są stojaki na rowery i miejsca parkingowe. Okoliczne ścieżki wyłożono nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Miasto akcentuje, że w czasie korzystania z tężni należy przestrzegać aktualnych wymogów sanitarnych i regulaminu – zamieszczonych na rozstawionych tablicach. Wykonawcą miejsca było konsorcjum wrocławskich firm Momentum i BBI Budownictwo – za ok. 3,4 mln zł.

Gliwicka tężnia to już kolejna w ostatnim czasie taka konstrukcja w centralnej części woj. śląskiego.

Czytaj także: Kilkadziesiąt drzew tlenowych zostało posadzonych w Żywcu

Znaczna część tężni w regionie powstała w ramach budżetów obywatelskich. Jedna stanęła dwa lata temu w dzielnicy Rybnika – Paruszowcu; inna - w dzielnicy Katowic – Ligocie, w parku Zadole. W Katowicach projekt związany m.in. z tężnią zwyciężył w budżecie obywatelskim 2016 r., uzyskując 15 tys. głosów.

W ocenie specjalistów przebywanie w tężniach może być pomocne w czasie leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych czy nadciśnienia tętniczego. Tężnie nasycają bowiem powietrze solankowym aerozolem.

Wytwarzany w pobliżu działającej tężni mikroklimat pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacnia system odpornościowy. Wykorzystywany jest również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii czy w przypadku ogólnego wyczerpania. Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 30 metrów od tężni, przez ok. pół godziny. (PAP)

Foto: UM Gliwice


Komentarze