Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-2 °C
AAA

Ekolodzy i bielszczanie zbierają makulaturę, by ratować konie

#EkoSilesia
Ekolodzy z Klubu Gaja zainaugurują w poniedziałek zbiórkę makulatury w Bielsku-Białej. Przychód zostanie przeznaczony na ratowanie i leczenie koni, które znajdują się pod opieką tego stowarzyszenia. W ub.r. zebrano w ten sposób blisko 23 tony.

Klub Gaja uratował dotychczas ok. 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia Jacka Bożka, akcja na rzecz ratowania koni w Bielsku-Białej stała się już tradycją. „Cieszymy się, że mieszkańcy Podbeskidzia przyzwyczaili się do niej, o czym świadczą liczne maile i telefony z zapytaniami o termin kolejnej zbiórki makulatury. Chęć niesienia pomocy potrzebującym zwierzętom, a zarazem mądre wykorzystanie surowców, spotyka się od lat z zainteresowaniem. Potwierdza to spostrzeżenie, że jeśli umożliwia się obywatelom działanie na rzecz dobra wspólnego, to z niego korzystają” - powiedział.

Klub Gaja przeznacza pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” na koszty m.in. utrzymania koni, leczenia i terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej i dentystycznej.

Czytaj także: Bielski Teatr Banialuka wraca na scenę spektaklem „Robinson” [WIDEO]

Akcja będzie realizowana do 29 czerwca. Kontener na makulaturę ustawiony zostanie przez centrum handlowym Auchan.

„Niestety, z roku na rok, cena makulatury w skupie spada. Wartość finansowa zbiórki staje się symboliczna, ale społeczna jest ogromna” – podkreślił Jacek Bożek. Zaznaczył zarazem, że 1 t makulatury chroni przed wycięciem średnio 17 drzew.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)


Komentarze