Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
5 °C
AAA

Dzień z Wojciechem Korfantym w Bytomiu![FOTO]

Wiadomości
- Wydarzenia, jakie rozgrywały się na Śląsku sto lat temu miały ogromny wpływ na przyszłość naszego regionu w odrodzonej Polsce. Nierozerwalną postacią związaną z tymi wydarzeniami był Wojciech Korfanty, który 20 lutego 1920 roku został mianowany Polskim Komisarzem Plebiscytowym – mówił wczoraj prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W setną rocznicę powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu odbyły się uroczyste obchody, podczas których wspominano postać śląskiego polityka z krwi i kości, który walczył o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. W ramach obchodów już od rana uczniowie bytomskich szkół wzięli udział w spacerach edukacyjnych śladami Korfantego. Podczas nich otrzymali materiały historyczne /m.in.: mapownik, filmową encyklopedią powstań śląskich, spacerownik po Bytomiu/ poświęcone Polskiemu Komisarzowi Plebiscytowemu oraz wydarzeniom, które odegrały kluczową rolę w walce o polski Śląsk.

Główne uroczystości odbyły się o 14.00 na bytomskim Rynku z przedstawicielami władz miasta, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, posłów i senatorów RP oraz miast Metropolii. W obchodach wzięła również udział wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Gościem honorowym dzisiejszego wydarzenia był prawnuk Wojciecha Korfantego – Michael Korfanty.

Dzień z Wojciechem Korfantym zakończył wyjątkowy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Przed koncertem można było usłyszeć „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

Organizatorami uroczystości byli: Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, zaś partnerami m.in.: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. 

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.


Komentarze