Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Dynamit Chorzów ma 35 lat

Miasta
Wielu może być zaskoczonym, ale w samym środku naszej metropolii, ponad 100 kilometrów od gór, działa klub, który wytrenował naszego najlepszego biathlonistę. 35 lat temu powstał Narciarski Klub Sportowy Dynamit Chorzów!

Dlaczego akurat w Chorzowie powołano do życia 16 lutego 1985 roku Narciarski Klub Sportowy Dynamit, który miał specjalizować się w narciarstwie zjazdowym i biathlonie? Powód był prosty: górnicy. Wielu z nich jeździło w zimę na narty do Szczyrku czy Wisły. Dlatego m.in. świętej pamięci Marcel Truchan oraz Józef Żywczak postanowili nadać jakiś sens tym wyjazdom. W ten sposób powstał właśnie Dynamit, a nazwa nawiązuje oczywiście do górnictwa, gdzie korzysta się z tego materiału wybuchowego.

CZYTAJ TAKŻE - Naprzód Janów bez licencji

Z czasem klub skupił się głównie na biathlonie. Była to zasługa trenera Serafin Janik. Był wuefistą w Wodzisławiu Śląskim, a także współpracował z tamtejszym oddziałem Ligi Obrony Kraju. Miał zatem dostęp do karabinów. Rozpoczął u siebie poszukiwanie młodych talentów, które szkolił w Ryfamie Rybnik, a potem ci najlepsi przenosili się właśnie do Chorzowa. Tak wyglądała właśnie ścieżka do wielkiej kariery Tomasza Sikory - jedynego polskiego złotego medalisty Mistrzostw Świata oraz srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich w biathlonie. Wszystkie swoje największe osiągnięcia zdobył jako zawodnik Dynamitu.


Komentarze