Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Czterech kandydatów na nowego szefa Koalicji Obywatelskiej

Wiadomości
Cezary Tomczyk, Sławomir Neumann, Arkadiusz Myrcha i Urszula Augustyn - pod tymi czterema kandydaturami na nowego szefa klubu KO trwa obecnie zbiórka podpisów - wynika z rozmów PAP z politykami KO. Niewykluczone, że nowy przewodniczący zostanie wybrany jeszcze we wrześniu.

Obecnie funkcję szefa klubu Koalicji Obywatelskiej pełni lider PO Borys Budka. Polityk wielokrotnie deklarował jednak, że nie zamierza łączyć stanowisk przewodniczącego partii i klubu, i ma zrezygnować z kierowania klubem.

W środę poinformował PAP, że najbliższe posiedzenie klubu KO odbędzie się 25 września o godz. 15. Nie chciał jednak przesądzać co się wówczas wydarzy.

O porządku obrad dowiedzą się w tym tygodniu parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej bezpośrednio z zawiadomienia o klubie, a nie z mediów

- powiedział.

Nie chciał się także wypowiadać na temat kandydatur na swego następcę jako szefa klubu. "Nie zajmuję się tym" - uciął Budka.

Z rozmów PAP z posłani Koalicji Obywatelskiej wynika jednak, że obecnie trwa zbiórka podpisów pod czterema kandydaturami na nowego szefa klubu (wymagana liczba podpisów poparcia to 60). Są to: niedawny szef sztabu Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk, Sławomir Neumann, który kierował klubem PO-KO w poprzedniej kadencji parlamentarnej, oraz posłowie: Arkadiusz Myrcha i Urszula Augustyn.

Tomczyk jest kojarzony w klubie zarówno z Trzaskowskim, jak i z Budką, natomiast Neumann i Myrcha - z byłym szefem PO Grzegorzem Schetyną. Urszula Augustyn to była wiceminister edukacji w rządzie Ewy Kopacz i była wiceszefowa klubu Platformy Obywatelskiej w kadencji 2011-2015, dotychczas nie kojarzona z żadną partyjną frakcją.

Rozmówcy PAP w klubie KO nie wykluczają, że kandydatów na szefa klubu będzie jeszcze więcej. Nie wystartuje za to obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak, który nie wykluczał takiej możliwości jeszcze kilka tygodni temu.

We wtorek w Reducie Banku Polskiego przez siedem godzin obradował klub Koalicji Obywatelskiej. Było to pierwsze spotkanie po kontrowersjach, jakie wywołało w sierpniu poparcie przez większość klubu KO ustawy o podwyżkach dla polityków. Z informacji PAP wynika, że pod adresem obecnego kierownictwa klubu KO padło wiele gorzkich słów - pojawiły się m.in. zarzuty o brak komunikacji wewnętrznej w klubie.

Źródło: PAP


Komentarze