Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
11 °C
AAA

"Czarny Stasiu" i siedem innych osób z zarzutami!

Katowicki wydział Prokuratury Krajowej zakończył śledztwo przeciwko członkom gangu powiązanego z pseudokibicami skupionymi wokół Ruchu Chorzów. Na ławie oskarżonych zasiąść ma 8 osób, w tym "Czarny Stasiu".

We wtorek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej przekazał PAP, że do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowany został akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej. Oskarżeni byli powiązani ze środowiskiem bojówki "Psychofans", czyli pseudokibiców Ruchu Chorzów i – jak podaje PK – oskarżenie ich było możliwe dzięki zeznaniom świadka koronnego.

Głównym oskarżonym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach w tej sprawie jest Stanisław J., zwany w półświatku "Czarnym Stasiem". Przed sądem okręgowym odpowie on za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a także za produkcję amfetaminy i udział w obrocie. Pozostałe osoby mają podobne zarzuty, ale grupa, do której mieli należeć, nie jest określona przez oskarżyciela jako "zbrojna". Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Pięciu z nich, w tym Stanisław J., od chwili zatrzymania przebywają w areszcie śledczym.

"Czarny Stasiu" miał – według prokuratury – zajmować się przetwarzaniem płynnej amfetaminy na proszek, którym on i jego grupa następnie handlowali. Wyprodukować mieli co najmniej 27 kg amfetaminy, ale oskarżyciel zarzuca im udział w obrocie aż 48 kg tej substancji. Prokurator ustalił, że oskarżeni "w celu zwiększenia masy wyprodukowanych środków" mieszali czystą amfetaminę z sypką postacią kofeiny, co "pozwalało sprawcom znacząco zwiększać swoje zyski".

Grupę "Czarnego Stasia" charakteryzował precyzyjny podział zadań. Funkcjonowały w niej osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie półproduktów, produkcję oraz osoby zajmujące się dystrybucją.

Członkowie struktury przestępczej dysponowali bronią palną, która służyła im do ochrony przez innymi grupami przestępczymi prowadzącymi konkurencyjną działalność"

Prokuratura 

Prokuratura Krajowa podała, że Stanisław J. to osoba z "kryminalną przeszłością", był członkiem tzw. grupy Krakowiaka.

"Oskarżony zakończył odbywanie długoletniej kary pozbawienia wolności w maju 2016 roku, po czym natychmiast po opuszczeniu zakładu karnego przystąpił do grupy przestępczej objętej aktem oskarżenia. W związku z uprzednio popełnionymi przestępstwami przebywał w zakładach karnych, jedynie z krótkimi przerwami od września 1991 roku do maja 2016 roku" – przekazał we wtorek Dział Prasowy PK. Pierwsze prawomocne wyroki skazujące Stanisława J. zapadły na początku lat 80. XX wieku.

Wątek "Czarnego Stasia" został wyłączony z większego postępowania dotyczącego "Psychofansów", prowadzonego przez śląski wydział PK. Aktualnie podejrzanych jest w nim 51 osób.

"Grupa działała w okresie od października 2014 do grudnia 2017 roku na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, a w szczególności miast, takich jak: Chorzów, Katowice, Kraków" – podała PK. "Psychofansi" mają na koncie pobicia, bójki z innymi pseudokibicami, rozboje, oszustwa, uprowadzenia dla okupu i handel narkotykami.

(PAP)