Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-3 °C
AAA

Chorzów bez 100 mln od ministerstwa na stadion Ruchu!

Miasta
Bez pieniędzy od ministerstwa na nowy stadion dla Ruchu - Miasto Chorzów ostatecznie nie wybuduje nowego obiektu. Za to otrzymało nowe pozwolenie, dzięki któremu przebuduje budynek klubowy.

We wtorek pisaliśmy o tym, że wygasło zezwolenie na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów. W ramach tego dokumentu miał powstać m.in nowy budynek klubowy dla Ruchu Chorzów. Otrzymaliśmy od rzecznika UM Chorzów komunikat w tej sprawie.

Miasto wielokrotnie podkreślało, że ani przez chwile nie odwróciło się od Ruchu Chorzów i zawsze podejmowało działania ratujące i wspierające Klub. Również teraz podejmowane są inicjatywy proporcjonalnie do finansowych możliwości.  W porozumieniu z zarządem spółki modernizowana będzie infrastruktura  dla młodzieżowych drużyn Niebieskich. Miasto otrzymało właśnie pozwolenie na budowę pawilonu socjalnego dla sportowców w kompleksie sportowym na Kresach.  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka tygodni ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy.  W kolejce czeka też budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią na Kresach. Ta inwestycja ma rozpocząć się w przyszłym roku. Następnym krokiem będzie przebudowa budynku klubowego przy ulicy Cichej 6. W porozumieniu z władzami klubu opracowano program funkcjonalno-użytkowy budynku. Projekt budynku ma być gotowy jeszcze w tym roku, natomiast jego przebudowa planowana jest na rok 2022, chyba że finanse pozwolą na przyspieszenie inwestycji. Będzie ona prowadzona w ramach nowego pozwolenia na budowę. Wkrótce też Ruch Chorzów będzie mógł ubiegać się o pieniądze w ramach świadczenia usług promocji poprzez sport. W tegorocznym budżecie Chorzowa na ten cel zaplanowano 2 mln złotych. W ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg.”

um chorzów

CZYTAJ TAKŻE - Gargas atakuje Kotalę

Okazuje się, że władze miasta zyskały nowe pozwolenie, a budynek dla Ruchu powstanie w 2022 roku. Wcześniej zostaną przeprowadzone prace związane z obiektem na Kresach. Jeden problem zniknął, ale od razu pojawił się drugi. Ministerstwo Sportu nie przyznało 100 milionów złotych na kompleksową przebudowę stadionu przy ul. Cichej. Taki wniosek złożyły władze miasta 5 miesięcy temu.

Ministerstwo Sportu po prawie 5 miesiącach negatywnie odpowiedziało na prośbę o wsparcie budowy stadionu w Chorzowie. Prezydent Miasta wnioskował o 100 milionów złotych. To blisko połowa kosztów budowy nowego obiektu. Ministerstwo Sportu w skierowanym piśmie tłumaczy, że nie wspiera budowy stadionów piłkarskich dla profesjonalnych drużyn. Miasto ma gotowy projekt budowlany”

UM CHORZÓW

Miasto z samo siebie nie może wybudować nowego stadionu - głównie z przyczyn finansowych. UM Chorzów przyznaje, że wydało dużo środków na prace przygotowawcze (nie zdradza jednak ile dokładnie) -  W wyniku wielu zmian w przepisach, które miały miejsce w 2019 roku  tj. obniżenie stawki PIT, zwolnienie młodych Polaków  z płacenia podatku, podwojenie kosztów uzyskania przychodu i coraz większe wydatki związane z oświatą  sytuacja finansowa Chorzowa uniemożliwiła kontynuowanie procesu inwestycyjnego. Dochody do budżetu w 2020 roku będą o 20 milionów złotych mniejsze niż w roku poprzednim. Już w styczniu z tytułu podatku PIT do miejskiej kasy wpłynęło 98 proc. tego co prognozowano. To pierwszy od kilku lat przypadek spadku wpływów z tego tytułu. Przez wielu kibiców decyzja o zawieszeniu inwestycji jest traktowana jako złamanie wyborczej obietnicy. Miasto nie tylko obiecywało budowę, ale też poniosło spore wydatki na opracowanie projektu i prace przygotowawcze. Niestety w obecnej sytuacji finansowej  Chorzowa decyzja o modernizacji stadionu zrujnowałaby finanse miasta, oznaczając w pierwszej kolejności zamrożenie wszystkich innych wydatków związanych z remontami dróg, chodników, szkół, przedszkoli czy kontynuacją projektów unijnych - informuje rzecznik miasta.


Komentarze