Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-1 °C
AAA

Bytom zagrożony koronawirusem. Prezydent apeluje o spokój

Wybory2020
Do Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu trafiły dwie osoby u których podejrzewano zachorowanie na koronawirusa. U jednej z nich już znamy wynik testu, który wykluczył obecność wirusa w jej organizmie. Wyniku drugiego jeszcze nie znamy. Prezydent apeluje jednak o spokój.

Próbki /wymaz z gardła i nosa/, które zostały pobrane u pacjentów zostały przekazane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. To właśnie tam prowadzone są badania metodą PCR, polegającą na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa. Warto dodać, że osoby u których podejrzewano zachorowanie na koronawirusa zostały objęte stałą opieką lekarską w bytomskim szpitalu.

Wszystkie procedury w naszym mieście zadziałały prawidłowo. Nasz szpital, dysponujący 60 łóżkami,  jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

dodaje Mariusz Wołosz, prezydent bytomia


W Urzędzie Miejskim w Bytomiu odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem m.in.: władz miasta, służb miejskich, straży pożarnej, Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu. Jego tematem były nie tylko wdrożone już procedury związane z zagrożeniem koronawirusem i metody zapobiegania jego rozprzestrzenianiu, ale również rozmawiano na temat aktualnej sytuacji związanej z wystąpieniem podejrzenia koronawirusa u dwóch pacjentów bytomskiego szpitala.

Warto podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).


Komentarze