Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
1 °C
AAA

Budka: domagamy się od premiera rozliczenia Programu dla Śląska

Domagamy się od premiera Mateusza Morawieckiego rozliczenia rzekomych 58 mld zł, które miały pracować dla woj. śląskiego w Programie dla Śląska – oświadczył we wtorek w Sosnowcu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Lider PO wziął we wtorek wraz z politykami Koalicji Obywatelskiej udział w konferencji prasowej, zorganizowanej przy niszczejącym zabytkowym dworcu kolejowym w Sosnowcu-Maczkach.

Programu dla Śląska nie ma w żadnej konkretnej realizacji. Okazał się pustymi obietnicami. Zamiast kilkudziesięciu miliardów złotych, które miały być wpompowane w woj. śląskie, zostały takie miejsca-symbole, jak ten niezrealizowany dworzec w Sosnowcu”

powiedział Budka

"Domagamy się od premiera Morawieckiego rozliczenia tych rzekomych 58 mld zł, które miały pracować dla woj. śląskiego" – dodał.

Program dla Śląska jest częścią przyjętej w 2017 r. przez rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Cele Programu dla Śląska to przyspieszenie transformacji gospodarczej regionu, inwestycja w kapitał ludzki, poprawa jakości powietrza. Wartość szacunkowa zrealizowanych i planowanych przedsięwzięć w ramach programu to 62 mld zł.

Jedną z inwestycji w ramach programu miała być rewitalizacja dworca w Sosnowcu-Maczkach. To monumentalny, określany jako perła kolejowej architektury, zdewastowany przez lata budynek według projektu Enrico Marconiego z połowy XIX w. Ostatni pociąg osobowy zatrzymał się tam w 2009 r.

Według Budki, Program dla Śląska okazał się "tylko narzędziem PR, który tak naprawdę niczego dobrego dla Śląska nie przyniósł".

"Dzisiaj czas powiedzieć +sprawdzam+ posłowi ze Śląska - Mateusz Morawiecki to przecież poseł z Katowic, który obiecywał olbrzymie inwestycje tutaj w województwie, a tymczasem okazało się, że to wszystko wyłącznie zabiegi piarowe. Wsłuchujemy się w głos śląskich związkowców, którzy wyraźnie mówią ustami Dominika Kolorza, że program dla Śląska okazał się wielkim picem, okazał się zabiegiem PR i nie ma żadnych konkretnych inwestycji, które zmieniałyby nasz region" - mówił szef PO.

"Panie premierze – dość kłamstw, panie premierze, czas wreszcie porzucić warszawskie gabinety i przyjechać w takie miejsca jak to, by spojrzeć w oczy mieszkańcom, powiedzieć: +przepraszam, oszukaliśmy was Programem dla Śląska, oszukaliśmy was, jeśli chodzi o inwestycje, przeprosić za to, kolejny raz zamiast konkretnych realizacji mamy do czynienia z pustymi obietnicami i slajdami bez pokrycia+" - powiedział Budka.

18 czerwca premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach przewodniczył posiedzeniu Rady Wykonawczej do spraw Programu dla Śląska. Poinformował wówczas, że z ogólnej puli środków Programu dla Śląska - łącznie 61-62 mld zł – w poszczególne projekty jest już zaangażowanych 58 mld zł, a 22 mld zł to już realnie pracujące pieniądze. Premier zapowiedział też, że Rada Wykonawcza do spraw Programu dla Śląska w ciągu dwóch tygodni dokona przeglądu wszystkich projektów w ramach tego programu, by mieć precyzyjną wiedzę o ich zaawansowaniu. (PAP)


Komentarze