Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
19 °C
AAA

Budka: apeluje o przeznaczenie 2 mld zł zamiast na media publiczne, na służbę zdrowia

Wiadomości
Koalicja Obywatelska apeluje, żeby 2 miliardy złotych zamiast na media publiczne przeznaczyć na dofinansowanie służby zdrowia i leczenie osób dotkniętych najcięższymi chorobami - mówili w czwartek szef PO Borys Budka i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Borys Budka i Małgorzata Kidawa-Błońska podczas czwartkowej konferencji prasowej zaapelowali do posłów PiS, aby nie odrzucali sprzeciwu Senatu do nowelizacji ustawy o rtv i opłatach abonamentowych, a zaoszczędzone dzięki temu 2 mld zł przeznaczyć na służbę zdrowia.

Chodzi o nowelę ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej, zakładającej wprowadzenie rekompensaty w łącznej wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami. 9 stycznia ustawę w całości odrzucił Senat, a w środę sejmowa komisja kultury zarekomendowała Sejmowi, by zgodził się z decyzją Senatu i również odrzucił nowelę. Głosowanie zaplanowane jest na czwartkowy wieczór, Sejm odrzuca stanowiska Senatu bezwzględną większością głosów.

Mamy w Polsce zadłużone szpitale i pacjentów potrzebujących pomocy”

mówiła na konferencji prasowej Kidawa-Błońska

Zwracała uwagę, że na raka choruje milion osób, a z tego sto tysięcy rocznie umiera.

"Na chemioterapię i na leki (w leczeniu nowotworów) wydaje się rocznie tylko 1,5 mld złotych, a nasi pacjenci zasługują na to, żeby byli leczeni lekami najnowszej generacji, jak pacjenci na świecie" - podkreślała Kidawa-Błońska.

Czytaj także: Borys Budka w studiu Silesia24

"Te 1,5 mld zł zbite z tymi dwoma miliardami, które będą przekazane na telewizję publiczną to jeden wielki skandal. Te pieniądze w służbie zdrowia są potrzebne" - dodała kandydatka na prezydenta.

Budka przekonywał, że podczas czwartkowych głosowań Sejm będzie zdawał "test na wiarygodność i na elementarne poczucie sprawiedliwości". Dodał, że KO mówi w tej sprawie "rządowi i prezydentowi: sprawdzam". "Dzisiaj możemy zdecydować, że zamiast 2 mld złotych na zorganizowany przemysł pogardy, nienawiści i kłamstwa, zamiast 2 mld złotych na permanentną kampanię wyborczą obozu władzy, możemy 2 miliardy złotych przeznaczyć na leczenie polskich pacjentów" - mówił szef PO.

Dzisiaj jest to możliwe, podkreślał, dzięki decyzji Senatu, który wnosi o odrzucenie "bardzo złej ustawy o finansowaniu hejtu, nienawiści i pogardy".

"To jest prawdziwy test dla prezydenta Rzeczpospolitej. Potrzebujemy prezydenta, który potrafi podejmować decyzje, który potrafi zadzwonić do prezesa rządzącej partii i wymóc na nim określone decyzje" - zaznaczył lider PO. "Prezydent powinien jasno zadeklarować, czy staje po stronie polskich pacjentów, po stronie ludzi potrzebujących, po stronie tych, którzy codziennie cierpią z powodu tych ciężkich chorób, czy staje po stronie przemysłu nienawiści" - dodał.

Zaznaczył, że prezydent powinien zawetować nowelizację, jeśli zostanie uchwalona, i umożliwić tym samym przeznaczenie tych 2 mld złotych na służbę zdrowia.

"Dziś dla prezydenta Andrzeja Dudy przychodzi test dla prezydenta na elementarną przyzwoitość, mam nadzieję, że przynajmniej ten test prezydent zda test pozytywnie" - powtórzył Budka. (PAP)

Foto: PAP


Komentarze