Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
30 °C
AAA

Borys Budka chce umorzenia składek przedsiębiorców!

Miasta
Klub Platformy Obywatelskiej składa w piątek w Sejmie projekt ustawy zakładający całkowite umorzenie składek przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne na okres kryzysu epidemicznego – poinformował tego dnia w Katowicach przewodniczący PO Borys Budka.

Jak podał, klub KO proponuje też wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oraz zwolnienie z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Szef Platformy wystąpił w piątek na briefingu przed katowickim biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego, który – jak ocenił – powinien w obecnej sytuacji wsłuchać się w głos małych przedsiębiorców. Towarzyszyło mu kilka osób, przedstawionych jako przedsiębiorcy, mający swoje siedziby w pobliżu biura poselskiego szefa rządu.

„Dzisiaj w Sejmie klub Koalicji Obywatelskiej składa konkretny projekt ustawy – zwolnienie (z opłacania składek - PAP) na czas kryzysu. To bardzo ważne, by realnie pomóc polskim przedsiębiorcom i polskim pracodawcom, by nie musieli zwalniać pracowników, by nie doszło do wielkiego kryzysu” - powiedział Budka.

„Nie żadne odraczanie, nie żadne przesuwanie terminu płatności ZUS - tylko całkowite umorzenie na czas trwania kryzysu” - podkreślił przewodniczący Platformy Obywatelskiej, nawiązując do jednego z założeń rządowej propozycji "tarczy antykryzysowej".

„Bardzo ważne jest również to, aby polscy przedsiębiorcy uzyskali argument w ewentualnych sporach sądowych czy też ewentualnej walce o niepłacenie w okresie, kiedy nie mogą zarobkować. Takim argumentem jest stan klęski żywiołowej. Każda z umów przewiduje możliwość nieświadczenia wzajemnych zobowiązań, jeżeli mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej” - zaznaczył Budka.

„Dzisiaj koniecznym jest podjęcie przez rząd faktycznych działań: zwolnienie pracowników, pracodawców z obowiązku świadczenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczek na podatek dochodowy w okresie, w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego” - uzupełnił przewodniczący PO.

„I druga istotna kwestia: ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, ponieważ w takim przypadku mamy do czynienia z siłą wyższą. Jest to argument dla polskich przedsiębiorców, którzy nie mogą dzisiaj zarobkować w galeriach handlowych, w miejscach wyłączonych z możliwości prowadzenia działalności gospodarczej” - wyjaśnił.

„Dzisiaj taki projekt ustawy składany jest w Sejmie, a my pana premiera Morawieckiego zapraszamy do tego, aby wyjechał z Warszawy i spotkał się z małymi przedsiębiorcami, którzy tutaj – obok jego biura – prowadzą działalność gospodarczą i którzy stracili możliwość zarobkowania” - powiedział.

„Wierzę, że polski rząd zdecyduje się poprzeć dobre rozwiązania prezentowane przez Koalicję Obywatelską: nie odroczenie składek na ubezpieczenie społeczne, a zwolnienie z tych składek i umorzenie zobowiązań w okresie, w którym trwa stan zagrożenia epidemicznego. To jest postulat polskich przedsiębiorców” - przekonywał lider PO.

Jeden z obecnych na briefingu przedstawił sugestie wsparcia branży gastronomicznej na czas kryzysu. Wymienił: zwolnienie z ZUS na czas przestoju (aby utrzymać zespół, konieczne jest wypłacanie choćby minimalnego wynagrodzenia) w formie przejęcia przez państwo zobowiązań w tym zakresie, zwolnienie z czynszu w lokalach należących do miast i państwa oraz „trzymiesięczne przesunięcie podatków”.

W środę, po posiedzeniu Rady Gabinetowej poświęconej pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Szacunkowa wartość pakietu ma wynosić 212 mld zł. Pięcioma filarami pakietu mają być: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne.

W szczegółach rządowa "tarcza antykryzysowa" przewiduje m.in. odroczenie płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty), mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami.(PAP)


Komentarze