Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-4 °C
AAA

Budowa węglowego bloku przyblokowana. Stracą na tym śląskie kopalnie?

Wiadomości
To miała być wielka inwestycja. "Węglowy pomnik" PiS. Tymczasem budowa elektrowni Ostrołęka C staje pod znakiem zapytania. Sąd Okręgowy w Poznaniu zdecydował, że uchwała walnego zgromadzenia Enei jest nieważna. Tym samym zgody na budowę kolejnego etapu brak. To może oznaczać, że elektrownia nie będzie potrzebowała m.in. śląskiego węgla.

Wiadomo, że Polska Grupa Górnicza oraz Energa zawarły porozumienia, w których istniała wola zawarcia w przyszłości umów na dostawy węgla do ostrołęckiego bloku. Projekt “Ostrołęka C” - budowa bloku energetycznego to inwestycja zlokalizowana jest na terenach położonych na pograniczu gminy Rzekuń i Ostrołęki. Jak przekonuje składająca pozew do sądu Fundacja Clientearth Prawnicy dla Ziemi, cała koncepcja powinna stanąć pod znakiem zapytania.

Osią sporu w zakresie rentowności projektu było nieuzasadnione ryzyko finansowe, które projekt ten stwarza.  Wątpliwości Fundacji związane były z rosnącymi cenami emisji gazów cieplarnianych , rosnącą konkurencją ze strony taniejących technologii odnawialnych oraz z coraz bardziej zaostrzającą się polityką Unii Europejskiej w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu. Według Fundacji inwestycja w „ostatnią elektrownię węglową w Europie” przyniesie inwestorom straty. ”

Janusz Buszkowski, prawnik, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Czy możliwe opóźnienie inwestycji wpłynie na spadek zapotrzebowania węgla z naszego regionu by "Ostrołęcka C" pracowała pełną parą? Jaki to może mieć wpływ na finanse PGG?

W grudniu 2016 roku ELEKTROWNIA OSTROŁĘKA S.A.(obecnie ELEKTROWNIA OSTROŁĘKA SP. Z O.O.) zawarła z PGG S.A. długoterminową umowę na dostawy węgla w ilości ok. 2 mln ton rocznie na okres 10 lat od daty rozpoczęcia działalności elektrowni. Formuła cenowa ma łączyć koszt węgla z określoną stopą zwrotu z inwestycji, przenosząc ryzyko nierentowności projektu na dostawcę węgla, czyli PGG, w której ENEA jest również akcjonariuszem. W skrócie, nierynkowe ceny po jakich Ostrołęka C może uzyskać węgiel od PGG mogą przełożyć się na stratę dla PGG, a w konsekwencji również na stratę wartości akcji PGG posiadanych przez Eneę.

Janusz Buszkowski, prawnik, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Druga strona medalu to aspekt społeczny. Jak zwracają uwagę eksperci, każda decyzja gospodarcza to konkretny wpływ na los tysięcy ludzi i ewentualne zyski lub straty.

To będzie potencjalny problem bo przecież taki podmiot to strategiczny partner, jako strona społeczna będziemy się temu bacznie przyglądać bo zawsze trzeba pamiętać, że za konkretnymi decyzjami stoi ludzki byt, przyszłość ludzi. Od dawna postulujemy zwołanie tzw. górniczego okrągłego stołu i postawienie szeregu pytań oraz sformułowanie odpowiedzi o przyszłość branży górniczej - także w kontekście trwającej "nagonki na węgiel.”

Wacław Czerkawski, Rada OPZZ Województwa Śląskiego

zdjęcie: pgg.pl


Komentarze