Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
30 °C
AAA

Beskidy: w wyższych partiach gór wciąż panuje zima

Zimowa aura utrzymuje się niezmiennie w najwyższych partiach Beskidów. Powyżej 800 m n.p.m.. leży sporo śniegu, a na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki na szlakach turystycznych są trudne – podali we wtorek beskidzcy goprowcy.
W wyższych partiach warunki są typowo zimowe. We wtorek pogoda się nieco poprawiła, ale wciąż wieje dość silny, porywisty wiatr. Najpopularniejsze szlaki są przetarte. Pozostałe już niekoniecznie. Śnieg robi się zsiadły. Warunki są trudne”
powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Szymon Wawrzuta

Goprowiec dodał, że trzeba być przygotowanym na utrudniania na szlakach. "Pogoda za oknem może wprowadzać w błąd. Praktycznie rzecz biorąc do poziomu 800 m n.p.m. pokrywy śnieżnej właściwe nie ma i wydaje się, że w górach jest już wiosennie. Wyżej panuje jednak nadal zima" – wyjaśnił.

We wtorek rano termometry przy schroniskach na Markowych Szczawinach, Hali Miziowej i Skrzycznem wskazywały dwa, trzy stopnie na plusie.

Na stromych stokach Babiej Góry, przede wszystkim w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiejący bardzo silny południowo-zachodni wiatr, występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Dotyczy to głównie żlebów, kotłów, zagłębień i miejsc za przełamaniami terenu. GOPR ogłosiło tam drugi stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śniegu w patiach szczytowych Babiej Góry wynosi ok. 120 cm.

Goprowiec zaapelował do turystów, aby pamiętali o odpowiednim ubiorze. Pomocne będą raczki, bo na szlakach mogą wystąpić oblodzenia. Zabrać należy ze sobą latarkę lub "czołówkę", a także naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek", która jest przydatna, jeśli trzeba będzie wezwać pomoc.

W Beskidach czynnych jest dziewięć ośrodków narciarskich - w Szczyrku, Wiśle, Istebnej, Rzykach i Korbielowie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.(PAP)


Komentarze