Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
-6 °C
AAA

Będzie II TURA WYBORÓW! Duda vs Trzaskowski!

I wszystko już jasne! Po kilkumiesięcznym maratonie kampanii prezydenckim wiemy już prawie wszystko. Za dwa tygodnie Polacy dadzą kolejną szansę urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie lub zdecydują się na zmianę w postaci Rafała Trzaskowskiego.

Wybory prezydenckie 2020 przejdą do historii. Pierwotnie już od kilku tygodni mieliśmy wiedzieć, kto będzie piastował urząd prezydenta RP przez następne 5 lat. Ale epidemia koronawirusa zmieniła wszystko. Przedłużyła okres kampanii wyborczej o miesiąc. Ponadto jedna z największych partii politycznych wymieniła swojego kandydata. Małgorzatę Kidawę-Błońską zamienił Rafał Trzaskowski.

Wszystkich kandydatów mogliśmy poznać podczas dwóch debat telewizyjnych. Prawie wszyscy odwiedzili województwo śląskie. Jednak ostatecznie to naród miał zdecydować, kto zostanie wybrany w I turze lub jacy kandydaci zawalczą o Pałac Prezydencki w II turze.

Od pierwszych informacji przekazanych przez PKW po godzinie 12 wiedzieliśmy, że możemy spodziewać się rekordowej frekwencji. I tak też się stało. Swoje głosy oddało 62,9 proc. Polaków posiadających czynne prawo wyborcze!

Według danych wynikających z exit poll, czeka nas II tura, która odbędzie się za dwa tygodnie - 12 lipca. W niej powalczą: Andrzej Duda - 41,8 proc. oraz Rafał Trzaskowski - 30,4 proc.!

Wyniki pozostałych kandydatów - wg. exit poll:

Szymon Hołownia - 13,3 %

Krzysztof Bosak - 7,4 %

Robert Biedroń - 2,9 %

Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6 %

Paweł Tanajno, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski, Waldemar Witkowski, Stanisław Żółtek - każdy poniżej 1 proc.

fot. PAP


Komentarze